Abidin Sever

HAC İBADETİ

(...) Çoluk çocuğumuz bile bizim için bir imtihandır. Rabbimiz bir ayetinde şöyle buyurur: “Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız sizin için birer imtihan sebebidir ve büyük mükafat Allah’ın katındadır”(Enfal:8/28. Oğluna olan sevgin bile, seni deneme yoludur. Hz. İsmail’in sevgisi Hz. İbrahim için bir imtihandı; şeytanla karşılaşmalarında onun tek zayıf yönü olmuştu bu. (...)
DEVAMI

 
Hulusi Kaya
  Binlerce yıl Tarihe tanıklık eden Ülke: Mısır

(...)Bununla birlikte Osman’lının hizmetleri de Kahireyi kuşatmış. Yapılan her eser ya onarılmış ya ilave edilmiş veya yeni yapılmış. El Ezher camisinden tutun da, Kahire kalesi dahil olmak üzere, Amr İbnul As cami gibi, Hz. Hüseyin Cami gibi kahire başyapıtlarında mutlaka izleri bulunuyor. Şimdi adım adım gezimizin detayları. (...)
DEVAMI

 
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
 
Arama Yap

Google 
HOLLANDA KÖY DERNEĞİMİZ...
ARABAŞI GECEMİZE DAVET...
Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından düzenlenen "ARABAŞI GECESİNE" davet eder, bu gecemizi şereflendireceğinizi ümit ederiz...

NOT: DAVET MEKTUBU GÖNDERİLMEYECEKTİR... DUYANLAR DUYMAYANLARA İLETMESİNİ RİCA EDERİZ...  
Editör 03-03-2016   
TEŞEKKÜR MEKTUBU...

TEŞEKKÜR MEKTUBU

Derneğimizin gönüllü hizmetkarlarına teşekkür mektubu..

Saygı değer Bozkandaklılar ve Dernek üyelerimiz,

Bildiğiniz gibi Bozkandak derneğimiz bundan yaklaşık 8 yıl önce büyük çabalarla kurulmuş, ve nice sıkıntılarla boğuşarak bügüne kadar gelmiştir. Yıllar içerisinde bu sıkıntılara bıkmadan usanmaden göğüs geren ve gerektiğinde maddi manevi yardımı esirgemeyen aynı zamanda canla başla mücadele eden değerli dernek hizmetkarlarımıza bu açık mektup aracılığıyla yeni yönetim olarak teşekkür etmek ve onurlandırmak istiyoruz.

Bu vesileyle yönetim kurulu kararınca İlhami Gülmüş, Ahmet Gürbüz (hem Oosterhout hem Rotterdam), Adem Boray, Mustafa Uysal, Mehmet Emin Çelik, Mesut Cengiz, Muammer Gülmüş, Mustafa Gülmüş, Muhsin Uyar, Hüseyin Gürbüz, Abdullah Uysal, Ömer Özler, Sabit Özler, İlhan Cengiz, Selim Özler ve diğer tüm katkıda bulunan dernek yöneticilerine sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Ayriyeten bir dönem çalışmalarımıza destek ve yardımcı olan kadın kollarımıza da teşekkür ediyoruz. Inşallah sizlerden devraldığımız bu bayrağı en güzel şekilde taşıyacağımıza dair söz veriyoruz.

Bu arada geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan onursal başkanımız ve her türlü bize destek olan değerli köylümüz Halil (Duran) Çelik amcamıza’da Allahtan rahmet ailesinede başsağlığı diliyoruz. Kendisinin köyümüz ve derneğimiz için gösterdigi çaba takdire şayandır ve derneğimiz var oldugu sürece kendisini saygıyla anacağız.

Son olarak yapılan aktiviteler için bizden maddi desteklerini esirgemeyen sponsorlarımıza’da sonsuz teşekkür ediyoruz. Derneğimizin ayakta kalabilmesi ve en başında belirlediğimiz hedef olan “kendimizi ve çocuklarımızı batı dünyasında kendi din, kültür, ahlak ve yörelerinden uzaklaşmaması” için maddi manevi yardımlara ihtiyacı vardır. Herkesi bu hedef doğrultusunda bizlere yardımcı olmaya davet ediyorum. Allahın izniyle bu gibi dernekler sayesinde kimliğimizi kaybetmeden birlik ve beraberlik içerisinde yaşamayı başaracağız.

Sonsuz Saygı ve Sevgiyle,

İlyas Baytekin
Bozkandak Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Editör 01-06-2014

DERNEK YÖNETİMİNİN TOPLANTISI...

Avrupa Bozkandaklılar derneği yeni yönetimi ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıda önümüzdeki dönemde yapılacak olan organizeler hakkında bazı kararlar alındı.

Aşağıdaki linkten toplantı tutanağını okuyabilirsiniz..

Tutanağı okumak için TIKLAYIN...

Editör 01-06-2014

SALON FUTBOL TURNAVASI...


Avrupa Bozkandaklılar Derneği yönetimi tarafından yakın zamanda kaybettiğimiz onursal başkanımız Halil(Duran) Çelik anısına salon futbolu turnavası 4 mayıs 2014 Pazar günü Schiedam Margriethal Spor salonunda gerçekleştirildi.

Turnava gençler ve orta yaşda insanlarımızın kurdukları takımlar arasında müsabakalar oynandı. İştirak edenlerin zevkli bir gün geçirdikler heyecanlı ve çekişmlei maçlar izleme imkanı buldular.

Turnava sonunda dereceye giren ilk dört takımlara rahmetli Duran abimizin oğulları Menduh ve Hakan Çelik tarafından takdim edildi.

RESİMLER: SALON FUTBOLU TURNAVASI(SLAYT)

Editör 04-05-2014   
SALON FUTBOL TURNAVASINA DAVET...
 
YENİ DERNEK YÖNETİMİNİN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ..

Avrupa Bozkandaklılar derneği yeni yönetimi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıda önümüzdeki dönemde yapılacak olan organizeler hakkında bazı kararlar alındı.

Aşağıdaki linkten toplantı tutanağını okuyabilirsiniz..

Tutanağı okumak için TIKLAYIN...

Editör 30-03-2014

DERNEĞİMİZİN YENİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ......

Dernek tüzüğü gereği 15 şubat 2014 Rotterdam’da Wijkgebouw Pier 80’ salununda Avrupa Bozkandaklılar Derneği olağan genel kurul toplantısı ven yönetim seçimi, üyelerin katılımıyle gerçekleşti. Gecemize KMÜ üniversitesi rektörü sayın Prof. Dr. Sabri Gökmen, Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, TRT spikeri Acar Acartürk, HOKAV, BizBize Karaman vakfı temsilcileri ve bazı köy dernekleri temsilcileri basın mensupları katıldılar. Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, TRT spikeri Acar Acartürk ve BizBize Karaman vakfı yönetim kurulu başkanı kısa birer teşekkür konuşması yaptılar. Dernek yönetimi tarafından gecenin sonunda misafirlerimize hediyeler takdim edildi.

Açılış konuşmasında başkan Ahmet Gürbüz(Oosterhout) geçen 4 yıl boyunca yapılan dernek faaliyetleri hakkında misafirleri bilgilendirdi ve birlik ve beraberliğe vurgu yaptı, davete iştirak eden köylülerimize teşekkür etti. Yeni seçilecek yönetime başarılar diledi.

Gecemizi şereflendiren KMÜ rektörü sayın Prof. Dr. Sabri Gökmen köylülerimize hitaben uzun bir konuşma yaptı. Heyecanlı olduğunu ve davetten cok memnun kaldığını, yılllardır göremediği köylülerini görme ve Hollanda’da doğan genclerle tanışma fırsatı bulduğunu ifade eden köylümüz bu birlikteliğe vesile olan herkeze teşekkür ettiğini ve bu tür organizelerin birlikteliklerin kesintisiz devam etmesini temmenni etti.

Misafirlerimize ‘Arabaşı’ ikram edildi. Dahilinde Avrupa Bozkandaklılar derneği yönetim kurulu seçimine geçildi.

Katılan üyeler içinden dernek yeni yönetime girme talebinde bulunan üyeler arasında oylama yapıldı ve oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre yeni yönetim aşağıda isimleri belirtilen yeni dernek yönetimi olarak 2014 – 2018 yılları arasında hizmet edecekler.

Hemen arkasından görev dağılımı yapmak için toplananan yeni yönetim şöyle şekillendi;

- İlyas Baytekin, Başkan
- Ahmet Tekin, Sekreter
- İsmail Gülmüş, Muhasip
- Abdullah Uysal, Amsterdam temsilcisi
- Süleyman Şen, üye
- Muhsin Uyar, üye


Yeni başkan İlyas Baytekin önümüzdeki 4 yıl hizmet edecek yeni dernek yönetim kurulu, üstlendikleri görevin kolay olmadığını, sorumluluklarının farkında olduklarını bu düşünceyle hizmete devam edeceklerini daha fazla birlik ve beraberlik sağlanması konusunda azami çabayı göstereceklerini, çalışmaların bu yönde yoğun olacağını belirttiler.

Dernek yönetimindeki bütün arkadaşlara başarılar dileriz.

Arbaşı ve yönetim seçimi gecesinde çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

RESİMLER: ARABAŞI VE DERNEK YÖNETİMİ(SLAYT)

Editör 22-10-2013

ARABAŞI VE DERNEK YÖNETİM SEÇİMİ...

Editör 07-02-2014

DERNEK YÖNETİMİNDEN HASTA ZİYARETİ...

Hollanda Rotterdam’da ikamet etmekte olan Halil Çelik(Duran abi) aynı zamanda Avrupa Bozkandaklılar Derneği onursal başkanı Rotterdamdaki IKAZIA hastanesinde bir süredir tedavi görmektedir. Avrupa Bozkandaklılar Derneği yöneticilerinden İlhami Gülmüş, Adem Boray ve Mustafa Uysal köylümüzü 4 aralık 2013 çarşamba akşamı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişlerdir. Yapılan tetkiklerin sonuçları bu hafta sonuna belli olduktan sonra taburcu olabileceği belirtilmiştir.

Dernek ve site yönetimi olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletir, köylülerimizden dualarını bekliyoruz. Allah yardımcısı olsun.

Editör 04-12-2013 
GURBETTE BAYRAMLAŞMA SEVİNCİ 2013...

Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak tertip edilen Kurban bayramı bayramlaşma organizesinin yedincisi 20 Ekim 2013, Pazar günü yapıldı. Bayramlaşma yemeği Semt evi “Wijkgebouw Pier 80” de samimi bir atmosferde gerçekleştirildi.

Hollanda Rotterdam’da gerçekleşen bayramlaşma programına Hollanda Karamanlılar Vakfı (HOKAV) yöneticileri, Hollanda BizBize Karaman Vakfı yöneticileri, köy derneklerinin temsilcileri, hemşerilerimiz ile bazı basın mensupları katıldı.

Karamanlı sanatçı hemşerimiz Mahmut Işık, Hacivat-Karagöz ve türkülerle renklenen bayramlaşma programında kısa bir konuşma yapan dernek başkanımız Ahmet Gürbüz, “Dernek olarak bayramlaşma programlarına büyük önem veriyoruz ve köylülerimizden geniş katılım bekliyoruz”. şeklinde konuştu.

Dernek yönetimimiz bayramlaşmaya iştirak eden köylülerimize günün mana ve ehemmiyetine uygun yemek ikramında bulundular.

Yıllardır görüşemeyen veya imkan bulamayan insanlarımız muhabbetle kucaklaşıp bayramlaşma imkanı buldular. Günün sonunda bütün köylülerimiz bayramlaşmanında verdiği huzurla mutlu bir şekilde vedalaşırken bu tür organizelerin köylülerimizi yakınlaştırdığını ve sıklıkla tekrarlaması taleblerinin dernek yönetimiyle paylaştılar. Memnuniyetlerini dile getiren hemşerilerimiz, dernek yönetimine hayır dualarıyle destekte bulundular.

Bayramlaşma gecesinde çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

RESİMLER: KURBAN BAYRAMI 2013(SLAYT)

Editör 22-10-2013

4. ARABAŞI GECESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK...

16 şubat 2013, Cumartesi günü Schiedam Merkez Camii’nde Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından bu yıl dörtüncüsü tertip edilen Arabaşı gecesi köylülerimizin katılımıyle gerçekleşti.

Dernek başkanımız Ahmet Gürbüz yaptığı konuşmada; “sıcak ve samimi bir ortamda siz değerli hemşerilerimizle birlikte olmaktan mutluyum. Sizlerin istek ve önerileri çalışmalarımıza her zaman yön verecektir. Bugün dörtüncüsü düzenlediğimiz ‘Arabaşı Gecemiz' için fedakarlıktan kaçınmayarak, ortamı hazırlayan kardeşlerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Burada bulan veya bulunmayan tüm hemşerilerimizden ricamız, derneğimize sahip çıkmanızdır. Üye olmayan hemşerilerimizin üye olmasını istirham ediyoruz.

Ayrıca gecemize Hollanda Karamanlılar Vakfı başkanı Uğur Şen, başkan yrd. Erdoğan Yüce, Mozaik spor kulubu başkanı Zekeriya Arslan, Larende.com Hollanda temsilcisi Nusret Öksüz, M.A. Topal, Hürriyet gazetesi muhaberi Ergun Kula diğer dernek ve vakıf temsilcileri katıldılar..

Yıllardır görüşemeyen veya imkan bulamayan insanlarımız muhabbetle kucaklaşıp sohbet imkanı buldular.

Gecenin sonunda bütün köylülerimiz gecenin hoş ve neşeli gecmesinin verdiği huzurla, mutlu bir şekilde vedalaşırken bu tür organizelerin köylülerimizi yakınlaştırdığını ve sıklıkla tekrarlamasını dernek yönetiminden rica ettiler. Memnuniyetlerini dile getiren hemşerilerimiz, dernek yönetimine hayır dualarıyle destekte bulundular.

Arabaşı gecesine öncesinden ve sonrasına kadar çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

RESİMLER: ARABAŞI GECESİ 16-02-2013(SLAYT)

Karaman internet basınında gecemizle ilgili haberler;
Larende.com
Karaman Uyanış
Karaman Haber

Editör 24-02-2013

ARABAŞI GECESİNE DAVET...

Editör 11-02-2013 

GURBETTE BAYRAMLAŞMA SEVİNCİ 2012...

Her yıl düzenli olarak tertip edilen Kurban bayramında bayramlaşma organizesi bu yılda yapıldı. Bayramlaşmanın altıncısı Schiedam Merkez Camii’nde Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından 28 Ekim 2012, Pazar günü gerçekleştirildi.

Dernek yönetimimiz bayramlaşmaya iştirak eden köylülerimize günün mana ve ehemmiyetine uygun yemek ikramında bulundular. Ayrıca gecemizde küçük kardeşlerimize bayram hediyeside dağıtılmıştır.

Yıllardır görüşemeyen veya imkan bulamayan insanlarımız muhabbetle kucaklaşıp bayramlaşma imkanı buldular. Günün sonunda bütün köylülerimiz bayramlaşmanında verdiği huzurla mutlu bir şekilde vedalaşırken bu tür organizelerin köylülerimizi yakınlaştırdığını ve sıklıkla tekrarlamasını dernek yönetiminden rica ettiler. Memnuniyetlerini dile getiren hemşerilerimiz, dernek yönetimine hayır dualarıyle destekte bulundular.

Bayramlaşma gecesinde çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

RESİMLER: KURBAN BAYRAMI 2012(SLAYT)

Editör 03-11-2012

BAYRAMLAŞMAYA DAVET "KURBAN 2012"...

Editör 24-10-2012

3. ARABAŞI GECESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK...

Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından organize edilen geleneksel “ARABAŞI GECESİ”, 4 şubat 2012 cumartesi saat 18:00 – 23:00 arasında Schiedam Merkez camii'nde Hollanda'nın değişik şehirlerinden katılımla gerçekleştirildi.

Arabaşı gecesimiz dernek başkanı Ahmet Gürbüz’ün konuşmasıyla başladı. Akşamda proğram yönetimiyle ve ezgileriyle hoş saatler yaşatan köylümüz Abdullah Sevinçkan ayrı bir renk kattı. Kendisine ve Kardelen müzik grubuna dernek yönetimi adına teşekkürlerimizi sunarız. KONTV tarafından arabaşı gecemizi ölümsüzleştirmek düşüncesiyle çekimler yapıldı. Her hafta perşembe/pazar KONTV’de yayınlanan yapım ve sunuculuğunu köylümüz Abdullah Sevinçkan tarafından yapılan “AVRUPADAKİ BİZİMKİLER” proğramında önümüzdeki haftalarda yayınlanacaktır. Tarih ve günü kesinleştiğinde sizleri buradan haberdar edeceğiz.

Ayrıca arabaşı gecemize Hollanda’yı ziyaret etmekte olan Devlet bakanı  ve Başbakan yardımcısı sayın  Bekir Bozdağ yoğun proğramına rağmen davetimizi kabul edip gecemizi ziyaret ettiler ve bizleri onurlandırdılar. Köylülerimize kısa bir konuşma yapan sayın bakan memnuniyetini ifade etti ve kendisinin Yozgatlı olması hasabiyle arabaşıya yabancı olmadığı kış günlerinin vazgeçilmezlerinden olduğunu ifade etti. Sayın Bekir Bozdağ’ın ziyareti köylülerimiz tarafından memnumiyetle karşılandı ve onurlandıklarını belirttiler. Konuşmanın ardından bakanımıza dernek yönetimi tarafından şükranlarımız iletildi, bir buket hediye edildi ve toplu resim çekinildi. Sayın bakanımıza bu kısa ziyaretlerinden dolayı memnuniyetimizi bildirir teşekkürlerimizi sunarız.

Gecemize Hollanda Karamanlılar Vakfı (HOKAV) başkanı Uğur Şen, Pegasus Hollanda müdürü Kamil Saygı, Komfortours sahibi Osman Çelik, Meram restoranlar zinciri sahibi Erdoğan Yüce, Özel Selçuklu hastanesi Hollanda temsilcisi Gülseren Kuş, Larende.com Hollanda temsilcisi Nusret Öksüz, Türkiye gazetesi temsilcisi M.A. Topal, Hürriyet gazetesi Hollanda temsilcisi ve diğer vakıf dernek temsilcileri katıldılar. HOKAV başkanı Uğur Şen kısa bir konuşma yaptı konuşmasında birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu ve bu tür organizelerin çok faydalı olduğunu, sıklıkla tekrar edilmesi temennisinde bulundu.

Gecede kadın kolları tarafından hazırlanan Arabaşı çorbası davetimize iştirak eden köylülerimize ve konuklarımıza ikramda bulundular. Büyük çaba gösteren dernek kadın kollarında görev alan hanımlara katkılarından ötürü özellikle göstermiş olduklar büyük çaba ve özveriden dolayı Sevim Gürbüz, Nadide Gülmüş ve Gönül Boray’a site yönetimi ve Avrupa Bozkandaklılar Derneği adına teşekkür ederiz…

Gecenin sonunda ziyaretçilerimizden vakıf, dernek yöneticileri, Hollanda temsilcileri ve basın mensuplarının yanısıra köylülerimizden işadamlarına, kadın kollarına nacizane buket çicekler hediye edildi.

Katılan köylülerimiz gecenin hoş ve neşeli gecmesinin verdiği huzurla, mutlu bir şekilde vedalaşırken bu tür organizelerin köylülerimizi yakınlaştırdığını ve sıklıkla tekrarlamasını dernek yönetiminden rica ettiler. Başbakan yardımcısı ve devlet bakanı sayın Bekir Bozdağ’ın gecemizi ziyaretlerinden onurlandıklarını, memnuniyetlerini dile getiren hemşerilerimiz, dernek yönetimine hayır dualarıyle destekte bulundular.

Arabaşı gecesine öncesinden ve sonrasına kadar çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

RESİMLER: ARABAŞI GECESİ 04-02-2012(SLAYT)

Karaman internet basınında gecemizle ilgili haberler;
Karamanın Sesi
Karamandan.com
Yeni Karaman
Hollanda Karamanlılar Vakfı
KGRT
Karaman İnternet
Karaman Uyanış
Larende.com
e-karaman

AVRUPA BOZKANDAKLILAR DERNEĞİ GELENEKSEL "ARABAŞI GECESİ"NE İLGİ GÖSTEREN KARAMAN İNTERNET HABER SİTELERİNE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ...

Editör 06-02-2012

GURBETTE BAYRAMLAŞMA SEVİNCİ...

Her yıl düzenli olarak tertip edilen Kurban bayramında bayramlaşma organizesi bu yılda yapıldı. Bayramlaşmanın beşincisi Schiedam Merkez Camii’nde Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından 13 Kasım 2011, Pazar günü gerçekleştirildi.

Dernek yönetimimizin kadın kolları tarafından ve ziyaretçiler tarafından hazırlanan günün mana ve ehemmiyetine uygun yemekleri beraberinde getirdiler bayramlaşmaya iştirak eden köylülerimize ikramda bulundular. Büyük çaba göstererek hazırladıkları yemekleri beraberinde getiren hanım kardeşlerimize katkılarından dolayı teşekkür ederiz…

Yıllardır görüşemeyen veya imkan bulamayan insanlarımız muhabbetle kucaklaşıp bayramlaşma imkanı buldular. Günün sonunda bütün köylülerimiz bayramlaşmanında verdiği huzurla mutlu bir şekilde vedalaşırken bu tür organizelerin köylülerimizi yakınlaştırdığını ve sıklıkla tekrarlamasını dernek yönetiminden rica ettiler. Memnuniyetlerini dile getiren hemşerilerimiz, dernek yönetimine hayır dualarıyle destekte bulundular.

Ayrıca günümüze katkılarından dolayı Abdullah Sevinçkan'a dernek yönetimi adına çok teşekkür ederiz...

Bayramlaşmanın öncesinden ve sonrasına kadar çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

RESİMLER: KURBAN BAYRAMI 13-11-2011(SLAYT)

Editör 14-11-2011

5. BAHAR ŞENLİĞİ 2011...

Avrupa Bozkandaklılar derneği tarafında organize edilen 5. Bahar Şenliği 22 mayıs 2011, Pazar günü, öncekileri yapmış olduğumuz sahada coşkulu ve eğlenceli bir bahar şenliği gerçekleştirdik. Hollanda Karamanlılar Vakfı başkanı sayın Uğur Şen bahar şenliğimizi şereflendirdiler.

Yine her yıl olduğu gibi bu yılda hava muhalevetine maruz kaldık. Bundan dolayı katılım önceki yıllarla kıyasla biraz azdı.

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen konser havasındaki şenliklerden ziyade bu yıl köylülerimiz kendi aralarında sohbet ve muhabbet etme imkanı buldular. Günde yemek olarak mangalda pişirilen köfteler ikram edildi.

Ayrıca çocuklar için yeterli oyunlar hava yastığı ve diğer oyuncaklar yanında pamuk şeker makinası da mevcuttu. Dileyenler gönüllerince futbol oynadılar ve nostaljik oyunlar oynadılar. Proğramın sonunda organizede emeği geçen yönetime teşekkür ederek, bir dahakinde buluşmak üzere vedalaşıldı...

RESİMLER: 5. BAHAR ŞENLİĞİ 22-05-2011(SLAYT)

Editör 27-05-2011

2. ARABAŞI GECESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK...

6 şubat 2011, Pazar günü Schiedam Merkez Camii’nde Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından bu yıl ikincisi tertip edilen Arabaşı gecesi köylülerimizin yoğun katılımıyle gerçekleşti.

Dernek başkanımız Ahmet Gürbüz yaptığı konuşmada; “sıcak ve samimi bir ortamda siz değerli hemşerilerimizle birlikte olmaktan mutluyum. Sizlerin istek ve önerileri çalışmalarımıza her zaman yön verecektir. Bugün ikincisini düzenlediğimiz ‘Arabaşı Gecemiz' için fedakarlıktan kaçınmayarak, ortamı hazırlayan hanım kardeşlerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Burada bulan veya bulunmayan tüm hemşerilerimizden ricamız, derneğimize sahip çıkmanızdır. Üye olmayan hemşerilerimizin üye olmasını istirham ediyoruz.

Dernek olarak, köyümüzdeki ilköğretim okulumuzun bahçesini ağaçlandırma ve çevre düzenlemesini yapmak istiyoruz. Bu konuda sizlerin katkısına başvuracağız. Edindiğimiz bilgilere göre Hollanda'da 300'den fazla hemşerimiz yaşıyor. Hep birlikte birçok çalışmaya imza atabiliriz. Çocuklarımızın eğitimi konusunda duyarlı olunması gerekliliğini." dile getirdi.

Ayrıca gecemize Hollanda Karamanlılar Vakfı başkanı Uğur Şen, başkan yrd. Erdoğan Yüce, Larende.com Hollanda temsilcisi Nusret Öksüz, M.A. Topal ve diğer vakıf dernek temsilcileri katıldılar. HOKAV başkanı Uğur Şen kısa bir konuşma yaptı konuşmasında birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu ve bu tür organizelerin çok faydalı olduğunu, sıklıkla tekrar edilmesi temennisinde bulundu. Ayrıca davetimize Karaman Selçuklu hastanesi Hollanda temsilcisi Gülseren Kuş katıldı.

Gecede kadın kolları tarafından hazırlanan Arabaşı çorbası davetimize iştirak eden köylülerimize ve konuklarımıza ikramda bulundular. Büyük çaba gösteren dernek kadın kollarında görev alan hanımlara katkılarından dolayı özellikle göstermiş olduklar büyük çaba ve özveriden dolayı Nadide Gülmüş ve Gönül Boray’a site yönetimi ve Avrupa Bozkandaklılar Derneği adına teşekkür ederiz…

Yıllardır görüşemeyen veya imkan bulamayan insanlarımız muhabbetle kucaklaşıp sohbet imkanı buldular.

Gecenin sonunda bütün köylülerimiz gecenin hoş ve neşeli gecmesinin verdiği huzurla, mutlu bir şekilde vedalaşırken bu tür organizelerin köylülerimizi yakınlaştırdığını ve sıklıkla tekrarlamasını dernek yönetiminden rica ettiler. Memnuniyetlerini dile getiren hemşerilerimiz, dernek yönetimine hayır dualarıyle destekte bulundular .

Arabaşı gecesine öncesinden ve sonrasına kadar çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

RESİMLER: ARABAŞI GECESİ 06-02-2011(SLAYT)

Karaman internet basınında gecemizle ilgili haberler;
Bizim Karaman
KGRT
E-Karaman
Karamanda Uyanıs
Larende.com

Editör 07-02-2011

ARABAŞI GECESİNE DAVET...


ALLAH’IN ADIYLA
Değerli Köylümüz,

Allah’ın selamı üzerinize olsun.

Geçen yıl köy derneğimizin bütün üyeleriyle geniş çaplı bir Arabaşı akşamı gerçekleştirmiştik. Edinilen bu güzel tecrübeden yola çıkarak, bu yıl da böyle bir organizasyon yapılması kararı alındı. Artık geleneksel hale gelen bu Arabaşı akşamında 6 şubat 2011, pazar saat 17:00 - 22:00 arası, Avrupadaki bütün köylülerimizle beraber olmak istiyoruz. Yer olarak Schiedam Merkez camii’nin konferans salonunu belirledik...

İsim ve adresleri derneğimizde kayıtlı olan köylülerimize önümüzdeki günlerde davetiye mektubu adreslerine posta ile ulaştırılacaktır. Diğer köylülerimiz davet mektubunu buradan okuyabilirler...

Davet mektubunu okumak için TIKLAYIN...

Editör 24-01-2011

GURBETTE BAYRAMLAŞMA SEVİNCİ...

Her yıl düzenli olarak tertip edilen Kurban bayramında bayramlaşma organizesi bu yılda yapıldı. Bayramlaşma yine Rotterdam’da Diyanet Vakfı Mevlana Camii’nde Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından dörtüncüsü 28 Kasım 2010, Pazar günü gerçekleştirildi.

Bu yıl bir değişiklik olarak bayramlaşma günümüze dernek yönetiminin daveti üzerine Türkiyeden misafir konuşmacı olarak köylümüz Tevfik Baran organizemize iştirak ettiler. Misafirlerimize hoş sohbet sunan kardeşimiz Tevfık Baran’a şükranlarımızı bidiririz.

Ayrıca günde, bayramın ikinci günü köyümüzde çekilen bayram mesajları içeren video görüntüler katılan misafirlerimiz seyretme imkanı buldular. Bu videonun(DVD) kopyasını temin etmek için dernek yönetimiyle iletişime geçmelerini rica ederiz. DVD misafirlerimiz tarafından büyük beğeni topladı.

Dernek yönetimimizin kadın kolları tarafından ve ziyaretçiler tarafından hazırlanan günün mana ve ehemmiyetine uygun yemekleri beraberinde getirdiler bayramlaşmaya iştirak eden köylülerimize ikramda bulundular. Büyük çaba göstererek hazırladıkları yemekleri beraberinde getiren hanım kardeşlerimize katkılarından dolayı teşekkür ederiz…

Yıllardır görüşemeyen veya imkan bulamayan insanlarımız muhabbetle kucaklaşıp bayramlaşma imkanı buldular. Günün sonunda bütün köylülerimiz bayramlaşmanında verdiği huzurla mutlu bir şekilde vedalaşırken bu tür organizelerin köylülerimizi yakınlaştırdığını ve sıklıkla tekrarlamasını dernek yönetiminden rica ettiler. Memnuniyetlerini dile getiren hemşerilerimiz, dernek yönetimine hayır dualarıyle destekte bulundular.

Her hafta KONTV’de yayınlanan "Gurbetteki Bizimkiler" proğram yapımcısı köylümüz Abdullah Sevinçkan, misafir konuşmacımız Tevfik Baran ve dernek yönetiminden bir kaç kişiyle ropartaj gerçekleştirdi. Bu ropartaj 9 aralık 2010 perşembe günü avrupa saati ile 22:00 de KONTV’de yayınlacaktır.

Bayramlaşmanın öncesinden ve sonrasına kadar çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

RESİMLER: KURBAN BAYRAMI 28-11-2010(SLAYT)

Editör 28-11-2010

4. BAHAR ŞENLİĞİ 2010...

Avrupa Bozkandaklılar derneği tarafında organize edilen 4. Bahar Şenliği, 6 haziran 2010 Pazar günü, ilk iki yıl yapmış olduğumuz sahada, Hollanda başta olmak üzere bu yıl Türkiyeden misafirlerimiz iştirakiyle coşkulu ve eğlenceli bir bahar şenliği gerçekleştirdik. Hollanda Karamanlılar Vakfı başkanı sayın Uğur Şen kısa bir konuşma yaparak bahar şenliğimizi şereflendirdiler.

Hava muhaleveti olmasına rağmen katılım azımsanmıyacak kadardı.

Geçen yıllarda gerçekleştirilen konser havasındaki şenliklerden ziyade bu yıl köylülerimiz kendi aralarında sohbet ve muhabbet etme imkanı buldular. Günde yemek olarak mangalda pişirilen köfteler ikram edildi.

Ayrıca çocuklar için yeterli oyunlar hava yastığı ve diğer oyuncaklar yanında pamuk şeker makinası da mevcuttu. Dileyenler gönüllerince futbol oynadılar ve nostaljik oyunlar oynadılar. Proğramın sonunda organizede emeği geçen yönetime teşekkür ederek, bir dahakinde buluşmak üzere vedalaştılar...

Diğer önemli olan ilk olarak şenlik gününü internet üzerinden canlı test yayını yaptık. Bir dahaki bahar şenliğinde alt yapısı hazırlanıp önceden duyrularak canlı yayın yapılacaktır. Bu vesile ile Bozkandak ve diğer ülke ve şehirlerde yaşayan köylülerimiz bir vesile ile iştirak edemeyenler, seyretme imkanı bulacaklar.

4. Bahar şenliğine ait resimleri görmek için TIKLAYIN…

Editör 06-06-2010

DERNEĞİMİZİN YENİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ...

Dernek tüzüğü gereği 6 şubat 2010 Rotterdam Mevlana Camii konferans salununda Avrupa Bozkandaklılar Derneği genel kurulu üyelerin katılımıyle gerçekleşti.

Gecenin proğramı şöyle;
- Açılış ve Kur’anı Kerim
- Başkan İlhami Gülmüs’ün açılış konuşması. Eski başkan konuşmasında geçen 4 yıl boyunca yapılan dernek faaliyetleri hakkında misafirleri bilgilendirdi ve birlik ve beraberliğe vurgu yaptı. Yeni seçilecek yönetime başarılar diledi.
- Arabaşı ikramı
- Mevcut yönetimin toplu istifası
- Divan kurulu seçimi, Halil Çelik, Veli Gürbüz, Ziya Şeker, Yusuf Uyar.

Katılan üyeler arasından dernek yeni yönetime girme talebi olmadığından Divan Kurulu mevcut yönetimin devamını tavsiye etti, üyelerin oylamasına sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre mevcut yönetim güven tazeleyerek 2010 – 2014 yılları arasında hizmete devam edecek.

Hemen arkasından görev dağılımı yapmak için toplananan yeni yönetim şöyle şekillendi;

- Ahmet Gürbüz(Oosterhout), Başkan
- İlhami Gülmüş, Başkan yardımcısı
- H. Hüseyin Gürbüz, 2. başkan yardımcısı
- Adem Boray, Sekreter
- Mustafa Uysal, Sekreter yardımcısı
- İlyas Baytekin, Muhasip
- Mustafa Gülmüş, Muhasib yardımcısı

- Amsterdam bölge görevlileri;
- Abdullah Uysal
- Sabit Özler
- Ömer Özler
- M. Emin Çelik

Rotterdam bölge görevlileri;
- Muammer Gülmüş,
- Ahmet Gürbüz,
- Ahmet Gülmüş,
- Mesut Cengiz,

Utrecht bölge görevlisi;
- İlhan Cengiz

Önümüzdeki 4 yıl hizmet edecek yönetim kurulu üstlendikleri görevin kolay olmadığını, sorumluluklarının farkında olduklarını bu düşünceyle hizmete devam edeceklerini daha fazla birlik ve beraberlik sağlanması konusunda azami çabayı göstereceklerini, çalışmaların bu yönde yoğun olacağı belirttiler.

Dernek yönetimindeki bütün arkadaşlara başarılar dileriz.

RESİMLER İÇİN TIKLA: GENEL KURUL VE ARABAŞI GECESİ 06-02-2010(SLAYT).

Karaman internet basınından ilgili haberler:
Larende.com
BizimKaraman.com
Karamandan.com
Karamaninsesi.com
KGRT.net
Hollanda Karamanlılar Vakfı
e-karaman.com
KaramanHaber.com
KaramandaUyanis.com

Editör 06-02-2010

OLAĞAN GENEL KURUL VE YÖNETİM SEÇİMİ...


Avrupa Bozkandaklılar Derneği 2007 yılında resmi olarak kurulmuş olup tüzük gereği her 4 yılda genel kurul yapılarak yeni yönetim belirlenmesi gerekmektedir.

6 şubat 2010, Cumartesi günü saat 18:00 - 22:00 arası Rotterdam Mevlana Camii konferans salonunda olağan genel kurul yapılıcaktır. Yeni yönetimde yer almak isteyen köylülerimizin adlarını dernek yönetimine bildirmeleri rica olunur.

Oy kullanma ve yönetime girme şartı olarak üye kaydı olması ve 2009 veya bir yıllık aidatın ödenmiş olması gerekmektedir.

Aynı akşam yönetim seçiminden sonra misafirlerimize ARABAŞI ikram edilecektir.

Üyelik kaydı olan köylülerimize önümüzdeki günlerde davetiye mektubu gönderilecek ve seçim hakkında bilgi verilecektir.

Site yönetimi olarak yeni seçilek arkadaşlarımızı şimdiden tebrik eder, birlik beraberliğimizin pekişmesinde insanlarımıza yararlı çalışmalara imza atmalarını ve en iyisini yapmalarını ayrıca mevcut yönetimde olduğu gibi uyum içinde derneğimizin faaliyetlerini devam ettirmelerini temenni eder başarılar dileriz.

Editör 22-01-2010

GURBETTE BAYRAMLAŞMA SEVİNCİ...

29 Kasım 2009, Pazar günü Rotterdam’da Diyanet Vakfı Mevlana Camii’nde Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü tertip edilen köylülerimizin arasında bayramlaşma gerçekleşti.

Dernek yönetimimizin kadın kolları tarafından hazırlanan günün mana ve ehemmiyetine uygun yemekler hazırladılar ve bayramlaşmaya iştirak eden köylülerimize ikramda bulundular. Büyük çaba gösteren dernek kadın kollarında görev alan hanımlara katkılarından dolayı teşekkür ederiz…

Çocukların güzel gün geçirmeleri, anne babaların rahatlığı açısında önemli olduğundan HACİVAT ve KARAGÖZ gösterileriyle neşeli dakikalar geçirdiler…

Yıllardır görüşemeyen veya imkan bulamayan insanlarımız muhabbetle kucaklaşıp bayramlaşma imkanı buldular. Açık büfe olarak sunulan bu yemekleri arka planda köyümüz resimlerinden oluşan slayt gösterimi eşliğinde afiyetle yenirken hoş sohbet ve muhabbet ettiler. Slayt gösterisinde kimimiz evini kimimiz bir akrabasını kimimiz ise herhangi bir mevki resmini görünce neşelendikleri gözlerinde görmek mümkündü.

Günün sonunda bütün köylülerimiz bayramlaşmanında verdiği huzurla mutlu bir şekilde vedalaşırken bu tür organizelerin köylülerimizi yakınlaştırdığını ve sıklıkla tekrarlamasını dernek yönetiminden rica ettiler. Memnuniyetlerini dile getiren hemşerilerimiz, dernek yönetimine hayır dualarıyle destekte bulundular .

Bayramlaşmanın öncesinden ve sonrasına kadar çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

RESİMLER: KURBAN BAYRAMI 29-11-2009(SLAYT)

Editör 29-11-2009

KURBAN BAYRAMI BAYRAMLAŞMASI 29-11-2009

ALLAH’IN ADIYLA

Değerli Köylümüz,

Allah’ın selamı üzerinize olsun.

Yüce rabbimize sonsuz şükürler olsun ki bizi bir bayramın arefesine daha ulaştırdı ve bu mektubumuzla sizi aşağıda belirtilen yer ve zamanda avrupadaki köylülerimizle bir bayramda daha birlikte olmaya bayramlaşmaya davet ediyoruz. Katılacağınızı umuyor ve bekliyoruz.

Geçen yıl gelmemiş veya gelememiş olsanız da, köy derneğimize üye olmasanızda bekliyoruz.

Adresi elimizde olmadığı için veya başka bir sebebten dolayı bu mektubumuz eline geçmemiş köylülerimizinde bu mektubu almış gibi davetimize uyarak gelmelerini bekliyoruz.

Davet mektubunu okumak için TIKLAYIN...

Editör 26-11-2009

BOZKANDAKLI GENÇ KIZLARIMIZA SIRA GECESİ...


Avrupa Bozkandaklılar Derneği 3. kuşak genç kızlarımızı kaynaştırma çerçevesinde tertip edilen 21-03-2009 SIRA GECESİN’ e katılım azımsanmayacak şekilde olduğu belirtildi.

Derneğimiz kadın kolları tarafından ulaştırılan metni sizlerle paylaşıyoruz;

Avrupa Bozkandaklılar Derneği kadın kollarının sponsorluğunda gerçekleştirilen, 21-03-2009 tarihindeki genç kızlarımıza sıra gecesine katılım normaldi.

Mutlaka ulaşamadığımız sesimizi duyuramadığımız kızlarımız olmuştur, bunun için özür diliyoruz. Geceye katılacak insanlarımızın önceden gelip gelemeyeceğini haber vermediğinden, tereddütlü olsakda gece için hazırlıklarımızı tamamladık.

Bazı nedenlerden dolayı gelemeyenler oldu, katılanlara ve gelemeyenlere çok teşekkür ederiz. Temennimiz bundan sonraki yapacağımız proğramlarda vakitli haber edilirki, zaman ve maddi israf yapmayalım. Bu yüzden daha dikkatli olalım hep beraber inşaallah.

Yönetim olarak her türlü eleştiri ve fikirlerinize açığız. Biliyoruzki köylülerimiz tarafından destekleniyoruz. Bu destek olmadan bizler çalışmalarımızı yürütemeyiz. Örneğin, davet edildiğiniz proğramlara kime yönelik ise katılmalarını tavsiye etmek. Hasta olanları haber etmek, çocuğu olanı haber ederek ve aklınıza ne gelirse köyümüz için faydalı olduğunu düşündüğünüz fikirleriniz varsa yönetimde bulunan bir arkadaşa bildirebilirsiniz.

Unutmayinki hepimiz burada vatan hasreti çekiyoruz, iyi kötü Bozkandak bizim köyümüz. Türkiyenin her yeri bizim köyümüz. Herşeyi bir kenara bırakalım bizler bu sürece devam etmessek ilerde aynı köylü olduğu halde birbirlerini tanımayacak evlatlarımız. Sözün özü kısaca birbirimize destek olalım.

Avrupa Bozkandaklılar Derneği kadın kolları başkan yardımcısı Hasibe Gülmüş.

Geceye ait resimleri görmek için TIKLA...

Editör 03-04-2009 
BOZKANDAKLI GENÇ KIZLARIMIZA SIRA GECESİ...


DOSTLUK, İKİ AYRI BEDENDEKİ TEK BİR RUHTUR...

Bildiğiniz gibi derneğimizin kurulma amaçlarından biri olan birlik, beraberlik, kaynaşma ve güçlenmektir. Ne yazıkki aynı okulda öğretimini yürüten iki genç kızımız Bozkandaklı olduklarından habersiz arkadaşlardır. Böyle birşey yaşamamak için senede bir defada olsa genç kızlarımızı biraraya getirip birbirlerini tanımalarını, köylü olduklarını, akraba olduklarını unutmamalarını sağlamak istiyor ve 21-03-2009 sıra gecesine siz gençlerimizi davet ediyoruz. Çiğ köfte ikramımız olacaktır. Onun yanısıra sizlerde börek çörek tatlı içecek vesaire getirmenizi rica ediyoruz. Gelip gelmeyeceğinizi bildirmeniz önemle rica olunur bu vesileyle hep beraber israfı önlemiş oluruz..

Proğramın içeriği : Köy oyun havaları , kolbastı , türküler. Mendil kapmaca, kör ebe vesaire…

Tarih: 21-03-2009
Saat: 19:00 – 23:00 arası
Yer: Yeni Bozkandaklılar Derneği Binası
Graafstroomstraat 71
3044 AP Rotterdam

Editör 17-03-2009 
HAYRA DAVET...


Değerli köylülerimiz,

Hepimiz vakti gelince bu dünyadan ayrılacağız. Her ne kadar zor da olsa ölüm vuku bulduğunda bir yakınımızın son defa da olsa yüzünü görebilmek hepimizin vazgeçilmez bir arsuzu. Köyümüzde vuku bulacak cenazelerin, cenazeye saygı gereği hem kapalı bir araba içinde yıkanabilmesi hem de Avrupa-da ve Türkiyede köyümüzden uzakta olan yakınlarının son görevlerini yerine getirebilmeleri, cenaze namazına yetişebilmeleri için seyyar(soğutucu, kapalı bir remork şeklinde) bir MORG’a ihtiyaç var.

Köyümüzde, Karaman, Konya ve Türkiye de başka şehirlerde oturan köylülerimizden yardım talep ediliyor. Maliyeti yaklaşık onbin TL olması tahmin edilen böyle bir MORG için biz Avrupadaki köylülerimizinde desteği ve katkılarına ihtiyaç duyuluyor.

Hollanda’da Amsterdam ve çevresinde Ömer Özler ve Hüseyin Gürbüz. Rotterdam ve çevresinde İlhami Gülmüş, Adem Boray, Muammer Gülmüş, Ahmet Gürbüz ve Mesut Cengiz. Utrecht ve çevre- sinde Ali Bayram. Den Haag’da Bahaddin Özen köylülerimizin katkılarını istemek için görevlendirildiler. Ayrıca Derneğimizin, Vereniging Bozkandak, Rotterdam 5017755 nolu hesabına kenmerk: MORG diye belirterek de para yatırabilirsiniz.

Türkiyeden yapılacak bağışlarınızı Ekrem Özler, Hasan ŞEKER ve Abdüllazim KAYA'ya ulaştırmanızı rica ederiz...

İletişim Numaralari :
Abdüllazim KAYA : 0 536 386 37 74
Ekrem ÖZLER : 0 542 660 83 51
Hasan ŞEKER : 0 536 200 19 37


Hollanda'da yaşayan köylülerimizi bu hayırlı işe davet etme amacıyle yakın zamanda bir mektup gönderilecektir.

Mektubu okumak için TIKLA...

Editör 19-01-2009 
ARABAŞI GECESİ...


Avrupa Bozkandaklılar derneği tarafından 24 ocak 2009 cumartesi akşamı Hollanda Karamalılar Vakfı binasında Hollanda’da yaşayan girişimci, işletmeci ve esnaf köylülerimiz için tertip edilen arabaşı gecesine katılım güzeldi.

Misafirlerimiz gelmeden önce salonumuzun bir köşesini köy evlerini andıran ve o manevi havayı yansıtan yastık ve minderler döşendi. Ortalarına bildiğimiz yuvarlak siniler yerleştirildi. Köy yerlerinde çok kullanılan eski helke bakraç gibi küçük ev eşyaları ayrı bir güzellik yansıttı. Bu düzenleme misafirlerimizi şaşırttığı gibi çokta beğenildi.

Sıcak ve samimi bir hava içerisinde geçen gecede derneğimizin iki yıllık yapmış icraatlarını girişimci insanlarımız ile istişare etmek, düşüncelerini ve ileriye dönük fikirlerini ayrıca derneğimizden bekledikleri faaliyetler neler olabileceği konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu. Bu vesile ile düşüncelerini ifade etme imkanı bulduklarını ve memnuniyetlerini belirttiler ve böyle gecelerin en azından yılda bir yapılmasını şayet mümkün olursa bir kaç defa olmasını temenni ettiler. Yönetim kurulu bu dilekleri not alındı ve önümüzdeki toplantılarında değerlendirecek.

Sonrasında arabaşı çorbası afiyetle yenirken, samimi sohbetler ve köyümüze dair hatıralar yaşanmış olaylar birer birer anlatıldı. Devamında çaylarımızı yudumlarken hepimizi gülümseten tatlı sohbetlere devam edildi.
Özellikle çorba ve hamur hazırlıklarında gösterdikleri hizmet, özveri ve uğraşlardan dolayı kadın kollarımıza teşekkürlerimizi iletiriz.

Ayrıca gecemize Hürriyet ve Türkiye gazetesi Hollanda temsilcisi katıldı ve toplu resimlerimizi çekti. Küçük bir anadolu köyünün böyle organizelere imza atmasının kendisini şaşırttığını, hayranlıkla karşıladığını ifade etti.

Gecenin sonunda dua edilerek bir dahaki arabaşı veya aşure gecelerinde bir araya gelebilme ümidiyle vedalaşıldı. Bu geceye katılan bütün işletmeci, esnaf ve sanaatkarlarımıza şükranlarımızı bildirir işlerinde başarilar ve sağlık dolu uzun bir ömür temenni ederiz.

Geceye ait resimleri görmek için TIKLAYIN…

Editör 27-01-2009 
DERNEK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI...


28 aralık 2008, pazar günü dernek yönetim kurulu bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Yönetim kurulu üyleri toplantıda;

  • 14-12-2008 tarihinde tertip edilen bayramlaşmayı katılım açısından ve katılanların memnuniyetini değerlendirdiler,
  • Organizeyi ve bir dahaki bayramlaşmada yapilabilecek değişiklik açısından değerlendirdiler,
  • Yaşanan ufak tefek aksiliklerin gelecekte önüne geçilmesi daha titiz davranılması konusunda hemfikir olundu,
  • Ayrıca 2009 ocak ayı içerisinde maddi ve manevi yardıma hazır bulunan Bozkandaklı girişimcilerimiz için bir toplantı tertip edilmesi ve akabinde bir arabaşı çorbası ikram edilmesi onların yapmış oldukları yardım hizmetlerinden dolayı onure edilmeleri kabül gördü. Önümüzdeki günlerde Hollanda’da ikamet eden girişimci/esnaf köylülerimiz davet edilecekler ve organize hakkında bilgi verilecektir. Toplantının yer ve saati önümüzdeki günlerde sitemizden duyrulacaktır. Bu davete katılmalarını temenni ederiz.

Toplantının bir diğer gündemi ise Türkiyeden gelen yardım talebi ele alındı. Dernek yönetimi bu konuda gerekli adımı atacak. Hollanda’da yaşayan insanlarımıza mektup gönderilecek ve yardım kampanyasından haberdar edilecekler.

Akabinde bölge temsilcilerimiz kendi bölgelerinde yaşayan insanlarımızı ziyaret ederek Türkiyeden gelen bu yardım talep doğrultusunda maddi yardım toplayacaklar.

Oy birliğiyle kabul edilen diğer konu ise dernek yönetimi olarak bu yardım kampanyasında Türkiyedeki muhatabı adı geçen köylülerimizden sayın Ekrem ÖZLER(0 542 660 83 51) olmasıdır.

Toplantı tutanağını okumak için TIKLAYIN...

Editör 28-12-2008 
GURBETTE BAYRAMLAŞMA SEVİNCİ...

14 Aralık 2008, Pazar günü Rotterdam’da Diyanet Vakfı Mevlana Camii’nde Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından bu yıl ikincisi tertip edilen köylülerimizin arasında bayramlaşma büyük katılımla gerçekleşti.

Bu yıl Avrupanın değişik ülkelerinde bulunan köylülerimizde güne davet edildiler. Katılım Hollandanın değişik şehirlerindendi. Ayrıca Hollanda Karamanlılar Vakfı başkanı sayın Uğur Şen bayramlaşma günümüze iştirak ettiler, bir konuşma yaparak bizleri onure ettiler kendilerine teşekkürlerimizi iletiriz.

Dernek yönetimimizin kadın kolları tarafından hazırlanan yemekler yanısıra, bayramlaşmaya iştirak eden köylülerimizde günün mana ve ehemmiyetine uygun yemekle israfa kaçmayacak şekilde katkıda bulundular. Büyük çaba gösteren dernek kadın kollarında görev alan hanımlara katkılarından dolayı teşekkür ederiz…

Çocukların güzel gün geçirmeleri, anne babaların rahatlığı açısında önemli olduğundan İBİŞ tiplemeleriyle neşeli dakikalar geçirdiler. Günün sonunda önceden hazırlanan hediyeler çocuklara dağıtıldı...

Yıllardır görüşemeyen veya imkan bulamayan insanlarımız muhabbetle kucaklaşıp bayramlaşma imkanı buldular. Açık büfe olarak sunulan bu yemekleri arka planda köyümüz resimlerinden oluşan slayt gösterimi eşliğinde afiyetle yenirken hoş sohbet ve muhabbet ettiler. Slayt gösterisinde kimimiz evini kimimiz bir akrabasını kimimiz ise herhangi bir mevki resmini görünce neşelendikleri gözlerinde görmek mümkündü.

Günün sonunda bütün köylülerimiz bayramlaşmanında verdiği huzurla mutlu bir şekilde vedalaşırken bu tür organizelerin köylülerimizi yakınlaştırdığını ve sıklıkla tekrarlamasını dernek yönetiminden rica ettiler. Memnuniyetlerini dile getiren hemşerilerimiz ” Allah razı olsun” dualarıyle, dernek yönetimine destekte bulundular .

Bayramlaşmanın öncesinden ve sonrasına kadar çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

Bayramlaşma gününden resimlere bakmak için TIKLAYIN...

Editör 14-12-2008

DERNEK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI...


Değerli yönetim kurulu üyeleri,

23-11-2008, pazar saat 13:30-16:00 saatleri arası toplantı yapılacaktır. Toplantı yerimiz önceden SMS’le bildirildiği üzere değiştirildi ve Hollanda Karamanlılar Vakfı yeni binasında gerçekleştirilecektir. Yeni toplantı adresimiz:
STOR(Stichting Turkse Ondernemersbelangen Rotterdam)
Graafstroomstraat 71
3044 AP Rotterdam(Spaansepolder)

19 kasım 2008 günü arkadaşlarımızdan İlhami Gülmüş, Mustafa Uysal ve Adem Boray Hollanda Karamanlılar Vakfı başkanı sayın Uğur Şen’le bir görüşme yaptılar. Bu görüşmede sayın Uğur Şen’e Avrupa Bozkandaklılar derneğinin  önceden olduğu gibi Karaman Vakfı bünyesinde devam etmek istediğini belirttiler.

Sayın Uğur Şen bundan memnuniyet duyacağını ve faaliyetlerimizi desteklediğini ifade ederek gerektiğinde derneğimiz faaliyetleri için vakıf ofisini kullanmamızda bir sakınca olmadığını burasını şahsa değil bütün oluşumlara açık olduğunu, aksine bunun birlik beraberlik sağlanması açısından çok olumlu olacığını söyledi.

Bundan sonra yapacak olduğumuz toplantı ve faaliyetlerimizde planlı bir şekilde kullanabileceğimizi böyle olmasını bütün samimiyetiyle istediğini belirtti. Hollanda Karamanlılar Vakfı başkanı sayın Uğur Şen’e bize gösterdiği kolaylıktan dolayı teşekkürlerimizi bildirir çalışmalarında başarılar dileriz.

Toplantının içeriği 5 ekimdeki toplantımızda görev alan arkadaşlarımızın yapmış oldukları ön hazırlıkları hakkında bilgilendireceklerdir.

Toplantı tutanağını okumak için TIKLAYIN...

Editör 20-11-2008 
DERNEK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI...


5 ekim 2008, pazar günü Rotterdam Karamanlılar Vakfı binasında Avrupa Bozkandaklılar derneği yönetim kurulu toplandı. Toplantıda yazın izine gidip gelen üyeler izlenimlerini anlattılar ve fikir alışverişinde bulundular.

Ayrıca önümüzdeki kurban bayramında geçen yıl olduğu gibi avrupada yaşayan köylülerimiz bir araya toplayıp bayramlaşma imkanı sağlayacak organize için ön hazırlık çalışmaları yapıldı. Yönetim kurulu üyelerine görev dağılımı yapıldı.

Bir dahaki toplantıya kadar görev alan arkadaşlar hazırlıklarını tamamlayacaklardır. Bir sonraki toplantı ise 16 kasım 2008 saat 14:00 de Rotterdam Karamanlılar Vakfı binasında yapılacaktır. Yönetim üyelerine davet gönderilecektir.

Toplantının tutanaklarını okumak için TIKLAYIN...

Editör 07-10-2008 
AVRUPA BOZKANDAKLILAR ŞENLİĞİ 2008...

Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından 8 haziran 2008 saat 10:00-18:00 arasında aynı geçen yılki yerinde 2.incisi düzenlendi. Şenlik, havanında güzel olması katılanları sevindirdi, neşe ve coşkuyla kutlandı.

Bu organizede Avrupa Bozkandaklılar derneğinin 2007 yılı faaliyet proğramı ve 2007 bütçesi hakkında köylülerimize açıklamalarda bulunuldu.

Şenlikte belkide aylardır görüş(e)meyen eş, dost ve akrabalar bir araya gelip muhabbet etme imkanı buldular.

Sabah 10:00 da kahvaltıyle başlayan günde çocuklar, gençler ve yaşlılar için değişik proğramlar hazırlandı. Bir tarafta çocuklar hava yastıklarında zıplarlarken diğer taraftan genç kızlarımız mendil kapmaca ve yakan top oynama imkanı buldular. Diğer gençlerimizde gönüllerince futbol oynadılar. İbiş ile Memiş güne ayrı bir neşe ve coşku kattılar. Yarışmalarda kazananlara küçük hediyeler verildi.

1.inci kuşak büyüklerimizde gönüllerince muhabbet edip şakalaştılar.

Ayrıca günde proğram alan Grup Kardelen ezgi, ilahi ve türk halk müziği ziyafeti ile katılanlara neşeli anlar yaşattılar. Semazen gösteriside büyük beğeni topladı ve duygulu anlar yaşattı.

Günün sonunda toplu resim çekildi ve dernek yönetimine teşekkür edip, bir dahaki şenlikte buluşmak üzere helalleşip vedalaştılar.

Video çekimleride yapılan Bozkandaklılar günümüzden köylülerimizden resim çekenlerde oldu. Bu köylülerimizden çektikleri video ve resimleri bizlere ulaştırmalarını, diğer insanlarımızla paylaşmalarını rica ediyoruz…

Şenlikte çekilen resimleri görmek için aşağıdaki linklere tıklayın lütfen.

2. Bozkandaklılar Şenliği 8 haziran 2008(SLAYT)
2. Bozkandaklılar Şenliği 8 haziran 2008(SLAYT) Mesut Cengiz


Editör  09-06-2008 
DERNEK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI...18 mayıs 2008, pazar günü Amsterdam Noord'ta dernek yönetimi ve kadın kollarının katılımıyle toplantı gerçekleştirildi. Bir kaç mazeretli dışında tam kadro katıldı.

Toplantının gündemi 8 haziran 2008 de yapılacak olan 2. ŞENLİK hazırlık çalışmalarıydı. Ön hazırlıklar gözden geçirildi ve fikir alış verişinde bulunuldu.

Çok yararlı geçen toplantıda gündemde belirlenen konular değerlendirildi ve kararlar alındı.

Toplantının tutanaklarını okumak için TIKLAYIN...

Editör 19-05-2008 
ANNELER GÜNÜNÜ KUTLADIK...


Avrupa Bozkandaklılar Derneği kadın kolları tarafından 8 mayıs 2008 tarihinde 20:00 – 23:00 saatleri arası organize edilen “Anneler Günü” büyük bir katılımla kutlandı. Rotterdam’da yaşayan köylülerimiz dışında Amsterdamdan da katılım vardı.

Kuran-ı Kerim okunarak açılan proğramda anneler için değişik elbecerisi yarışması ve surpriz oyunlarda hazırlanmış olup zevkli ve neşeli bir akşam geçirdiler. Aynı gecede genç kızlarımız günün mana ve ehemmiyetine uygun piyes, şiir, ezgi ve ilahi ziyafeti verdiler.

Zaman zaman duygusal anlarda yaşanan gecede kızlarımızın önceden hazırladıkları hediyelerini annelerine sundular ve annlerine teşekkür ettiler. Proğram sonunda beyaz gül dağıtıldı ve neşeli bir şekilde vedalaştılar. Ayrıca kadın kollarımızın böyle bir organize yaptıklarından dolayı teşekkür ve şükranlarını bildirdiler.

Bu akşamda çekilen resimleri görmek için bu linke TIKLAYIN...

Editör 09-05-2008 
KADIN KOLLARINDAN DUYURU...


Avrupa Bozkandaklılar Derneği kadın kolları tarafından 9 mayıs 2008, cuma günü saat 20:00’de anneler gününe özel bir gün tertip edilmiştir. Bütün Bozkandaklı bayanlar beklenmektedir.

Bu organizede genç kızlarımız anneler günü için bazı sürpriz hediyeler ve proğramlar hazırlamışlardır. Bu proğram Rotterdam Karamanlılar vakfı binasında yapılacaktır.

Bu geceye giriş ücreti olarak € 5,00 talep edilmektedir ve bu maddi gelir tamamen derneğimize devredilecektir.

Tarih: 9 mayıs 2008, cuma
Saat: 20:00
Yer: Rotterdam Karamanlılar Vakfı binası
Mathenesserdijk 369-A, Rotterdam
Not: Mümkünse küçük çocukların getirilmemesini rica ediliyor...

Editör 03-05-2008 
KADIN KOLLARINDAN DUYURU...


Avrupa Bozkandaklılar Derneği kadın kolları tarafından 15 mayıs 2008, perşembe günü saat 11:00 ile 13:00 arası Bozkandaklı kadınlara tanışma ve kaynaşma günü tertip edilmiştir. Bütün Bozkandaklı bayanlar davetlidir.

Gelerek desteklerinizi bekliyoruz...

Tarih: 15 mayıs 2008, perşembe
Saat: 11:00 ile 13:00 arası
Yer: Rotterdam Karamanlılar Vakfı binası
Mathenesserdijk 369-A, Rotterdam

Editör 03-05-2008 
DERNEĞİMİZE YARDIM KERMESİ...


30 nisan 2008, çarşamba günü Avrupa Bozkandaklılar Derneğimize maddi destek sağlamak düşüncesiyle kadın kollarımızın katkılarıyle “KERMES” organize edilmiştir.

Bütün gönüllülerimizim üstün gayret ve çabalarıyle bugün iyi değerlendirilmiş olup, Hollanda Kraliçe gününde serbest ticaret yapma müsadesi nedeniyle, önceden evlerde hazırlanan ve Hollanda Karamanlılar Vakfı binasında aynı gün taze taze yapılan yiyecekler(yaprak sarma, saç böreği, tatlı çeşitleri ve köfte ekmek vs...) Rotterdamın en işlek caddelerinden olan Beijerlandselaan’da satış yapılmıştır. Bu maddi gelirin tamamı derneğimize devredilmiştir.

Bu hayırlı işe gönülden destek verip canla başla hizmet eden bütün köylülerimize büyüklerimize ve elinden geldiğince destek ve katkıda bulunanlara, dernek yönetimi olarak çok memnuniyetimizi ifade eder dolayısıyle teşekkürlerimizi sunar kendilerinden Allah razı olsun.

Ayrıca bizlere herzaman kapılarını açan ve mekanlarını kullanmamıza müsade eden Hollanda Karamanlılar Vakfı başkanı Uğur Şen başta olmakla bütün vakıf yöneticilerine şükranlarımızı bildiriz... Allah kendilerinden razı olsun...

Kermes gününe ait çekilen resimleri görmek için TIKLAYIN...

Editör 30-04-2008 
DERNEK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI...


Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri,

20-04-2008, pazar günü saat 14:00’de Rotterdam Kamanalılar Vakfı binasında toplantı yapılacaktır. Bu toplantıda 08-06-2008 tarihinde yapılacak olan “ŞENLİK 2008” organizesinde ön hazırlık çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulunup görev dağılımı yapılacaktır.

Toplantı tarihi ve saati önceden yönetim kurulu üyelerine e-posta ile bildirilmiştir. Mazereti olmayanların katılmalarını bekliyoruz...

Editör 09-04-2008 
GENÇ KIZLARIMIZ GELİN TANIŞ OLALIM...


12-04-2008 cumartesi saat 18:00’de genç kızlarımıza dair bir organize tertip edilmiştir. Bu organizeye 13 yaş ve üzeri bekar kızlarımız davetlidir.

Programın içeriği olarak saat 18:00’de yemek yenildikten sonra Bowling yapılacaktır. Proğrama iştirak üçretsiz olup, katılacak olan kızlarımızın sadece tramvay yolculuğu için lazım olan bilet(strippenkaart/OV-chip) yanlarında getirmeleri rica olunur.

Organizenin sağlıklı gerçekleşebilmesi için katılacakların önceden isimlerini yazdırmaları gerekmektedir. Katılacak kişi adetinde göre yemek ve Bowling için rezervasyon yapılacaktır. Katılmak isteyen genç kızlarımızın verenigingbozkandak@gmail.com veya sitemizden “İLETİŞİM” isimlerini yazdırmaları gerekmektedir...

Geç kalmayın, katılmak istiyorsanız hemen isminizi yazdırın...

Editör 09-04-2008 
DERNEK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI...


16 mart 2008, pazar günü Rotterdam Karamanlılar Vakfı binasında dernek yönetimi ve kadın kollarının katılımıyle toplantı gerçekleştirildi. Bir kaç mazeretli dışında tam kadro katıldı.

Toplantıda gündemde belirlenen konular değerlendirildi ve kararlar alındı.

Toplantının tutanaklarını okumak için TIKLAYIN...

Editör 18-03-2008 
3. KUŞAK GENÇLERİMİZ TANIŞTI...Dernek kadın kollarımızın tertip ettiği 3. kuşak genç kızlarımıza yönelik tanışma ve kaynaşma gecesi “GELİN TANIŞ OLALIM” 29 şubat 2008, cuma akşamı saat 19:00 ile 22:00 arası Rotterdam’da Karamanlılar Vakfı binasında gerçekleşti.

İlk olmasına rağmen gösterilen ilgi azımsanmayacak şekildeydi.

Önce tanışma faslıyle başlayan gece, gençlerimize yönelik sohbet proğramı ve eğlence ile devam etti. Ayrıca toplantıda gençlerimize hemyaş olan köylü genç kızlarımızın tanışma ve kaynaşmalarının önemine vurgu yapılarak, bundan böyle bağların zayıflatılmaması yönünde çaba göstermeleri gerektiğini 3. kuşak olan gençlerimize nasihat edildi.

Gençlerimiz bu tür organizeye olumlu baktıklarını ve bir dahaki organizeye daha çok gençlerimizin katılmalarını temenni ettiler. Kadın kollarımız bu yönde bir çalışma yapacaklar. Temennimiz bu gecede değişik nedenlerden dolayı katılamayanların sonraki organizeye iştirak etmeleridir…

Gençlerimizin dilek ve isteklerine kulak verildiğini ve bundan sonraki organize onların istedikleri doğrultuda tertip edilmesi için çaba gösterileceği bildirilmiştir.

Bu tür faaliyetler diğer şehirlerde yaşayan köylülerimiz için de düşünülmekte olup 3.kuşak bir araya getirilicektir. Bu konuda çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu çabalarından dolayı kadın kollarında görev yapan hanımlarımıza teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz…

Bu gecede çekilen resimleri görmek için bu link’e tıklayın….(FOTO GALERİ)

Editör  01-03-2008 
DERNEĞİMİZİN KADIN KOLLARI TOPLANDI...
GELİN TANIŞ OLALIM

Avrupa Bozkandaklılar Derneği kadın kolları, 15 şubat 2008’de Rotterdam’da Karamanlılar Vakfı binasında bir toplantı düzenlemişlerdir.

Derneğimizin kuruluş nedenlerinden biri de olan 3.üncü kuşağımıza yönelik bir faaliyet organize edilmesini, gençlerimizi bir araya getirip tanışma ve kaynaşmalarının sağlanması düşüncesiyle bir eğlence organize edilmesi oy birliğiyle kabul edilmiştir.

Bu eğlence 13 yaş ve üzeri bekar kızlarımıza yönelik, tanışma ve kaynaşma amaçlı olup bağların sağlamlaşması temenni edilmektedir.

Kaynaşma ve tanışma gecesi cuma, 29 şubat 2008’de saat 19:00-22:00 arası Rotterdam Karamanlılar Vakfı binasında gerçekleştirilecektir. Bu gecede gençlerimize yönelik değişik proğramlar hazırlanacaktır. Derneğimizde ismi ve adresi kayıtlı köylülerimize posta ile mektup ve davetiye kartı gönderilecektir.

Bu davetiye mektubunda, tertip edilecek olan faaliyet hakkında bilgide verilecektir.

Bu tanışma ve kaynaşma gecesine imkanı olan bütün genç kızlarımızın katılımlarını kesinlikle bekliyoruz.

Editör 15-02-2008

2008 DERNEK FAALİYET PROĞRAMI BELİRLENDİ…
3 şubat 2008, pazar günü saat 14:00’de Amsterdam Noord’da dernek yöneticileri toplanıp 2008 yılı faaliyet proğramını tartıştılar.

Derneğimizin henüz yeni olmasına rağmen 2008 yılı faaliyet proğramı bir kaç başlıkla belirlendi. Toplantı sonunda bir kaç ana başlıkta toplanan dernek 2008 faailiyet proğramı çoğunluğun isteğiyle kabul edildi.

Bu proğramlardan bir kaçı;

  • 2008 yılında mayıs ayı içerisinde yine yaz şenliği tertip edilecek,
  • 2008 yılı kurban bayramı bayramlaşması organize edilecek,
  • Türkiyedeki derneğimizin devam etmesi önemine binaen, canlandırılmasına dair adımlar atılması ve devamını teşvik etme yönünde dernek yöneticileri ile görüşme yapılması ve bir tavsiye mektubu gönderilmesi ve burdan yayınlanması,
  • 2008 faaliyet proğramı dahilinden resmi yardım olanaklarının araştırılması,
  • Nisanın ikinci haftasında “Lale bahçesi”ne gezi düzenlenmesi,
  • Bu yıl mübarek Ramazan ayında köyümüzdeki fakirlerimize gıda paketi yardımı yapma yönünde araştırma yapılması ve o yönde adım atılması,

Daha detaylı bilgileri ileriki günlerde ekleyecek olduğumuz toplantı tutanaklarından takip edip öğrenebilirsiniz…

Editör  03-02-2008 
DERNEK YÖNETİMİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPTI...13 ocak 2008, pazar günü Amsterdam’da dernek yönetimi tertip edilen Kurban Bayramı bayramlaşma(23-13-2007) faaliyetini değerlendirme toplantısı yapmıştır. Bu toplantıya yönetim 3 eksik(mazeretli) haricinde hacca gidip dönen arkadaşlarında katılımıyle tam kadro katılmıştır.

Toplantı değerlendirme toplantısı olduğundan bayramlaşmaya katılan köylülerimizin fikir ve düşünceleri yönetici arkadaşlar arasında paylaşılmış olup yeni iyi neyi eksik yaptık öz eleştirisinde bulunuldu. Dernek yönetiminin genel kanaati her ne kadar eksiklerimiz olmasına rağmen böyle bir organizeyi gerçekleştirmiş olmanın ve insanlarımızın memnun ayrılamalarının verdiği gurur vardı.

Gelen tepkiler genel anlamda olumlu. Bayramlaşmaya iştirak eden köylülerimiz memnun olduklarını ve bu tip organizelerin sıklıkla tekrar edilmesini her sohbet esnasında değişik ortamlarda dile getirilmiş olduğunu, yönetici arkadaşlar tarafından dile getirilmiştir.

Ayrıca bu toplantıya misafir olarak katılan ve değişik yardım konularında bilgilendirmede bulunan köylümüz Abdullah Özler’e şükranlarımızı bildirir, gelecekteki yapacak olduğumuz faaliyetlerede katılımını bekliyoruz.

Üç hafta sonra yani 3-02-2008 pazar günü yine Amsterdam’da yapılacak toplantımızda 2008 dernek proğramı belirlenecektir. Bu hususda yönetici arkadaşlara düşünmeleri rica edilmiştir.

Yine her zaman olduğu gibi bu toplantımızda tutunak tutulmuş olup, elimize ulaştırıldığında buradan sizlerlen paylaşılacaktır…

Toplantının tutanaklarını okumak için TIKLAYIN...

Editör  13-01-2008 
GURBETTE BAYRAMLAŞTIK...

23 Aralık 2007, pazar günü Rotterdamda Diyanet Vakfı Mevlana Camii’nde Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından tertip edilen Köylülerimizin arasında bayramlaşma çok büyük katılımla gerçekleşti. Kurban bayramı bayramlaşma töreninde yaklaşık 300 köylümüz iştirak ettiler.

Hollandanın değişik şehirlerinden katılan köylülerimizin yanısıra Fransa ve Danimarka’dan da katılım vardı. Dernek yönetimimiz tarafından hazırlanan yemekler dışında, bayramlaşmaya iştirak eden köylülerimizde günün mana ve ehemmiyetine uygun yemekle israfa kaçmayacak şekilde katkıda bulundular.

Çocukların güzel gün geçirmeleri, anne babaların rahatlığı açısında önemli olduğundan Nasrettin Hoca tiplemesiyle hemşerimiz Ömer Atıf'ın katkılarıyle neşeli dakikalar geçirdiler. Hediyeli bilgi ve sandelye kapmaca yarışmaları küçüklerin çok dikkatlerini çekti, heyecanla birbirleriyle yarıştılar..

Yıllardır görüşemeyen veya imkan bulamayan insanlarımız muhabbetle kucaklaşıp bayramlaşma imkanı buldular. Açık büfe olarak sunulan bu yemekleri arka planda köyümüz resimlerinden oluşan slayt gösterimi eşliğinde afiyetle yenirken hoş sohbet ve muhabbet ettiler. Slayt gösterisinde kimimiz evini kimimiz bir akrabasını kimimiz ise herhangi bir mevki resmini görünce neşelendikleri gözlerinde görmek mümkündü.

Günün sonunda bütün köylülerimiz bayramlaşmanında verdiği huzurla mutlu bir şekilde vedalaştılar. Memnuniyetlerini dile getirirken dillerinden dökülen;” Allah Dernek yönetiminden razı olsun” du.

Ayrıca günümüze Larende.com ve bizimkaraman.com(Video) sitelerinin Hollanda temsilcileride katıldılar. Günde bolca resim çeken misafirlerimiz kendi internet sitelerinde bu organizeye yer vereceklerinin sözünü verdiler.

Bayramlaşmanın öncesinden ve sonrasına kadar çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

Bayramlaşma gününden resimlere bakmak için...
Resimleri slayt olarak bakmak için...


Editör 24-12-2007

BAYRAMLAŞMAYA DAVET MEKTUBU...
ALLAH’IN ADIYLA

Rotterdam, 14 Aralık 2007

Konu: Birlikteliğe ve bayramlaşmaya davet.

Değerli Köylümüz,

Allah’ın selamı üzerinize olsun.

Bu mektubumuzla sizi aşağıda yeri ve zamanı belirtilen bayramlaşma ve Kurban Bayramı Kutlamalarına davet ediyoruz. Katılacağınızı umuyoruz.

23 Aralık pazar günü sizi bu bayramda beraber olmaya ve bayramlaşmaya mutlaka bekliyoruz.

Devamını oku...


Editör  15-12-2007
KADIN KOLLARI TOPLANTISI...


23-112007 cuma günü kadın kolları üyeleri “Kurban Bayramı” bayramlaşma organizesinin ön çalışmalarını ve görev dağılımını tamamlama amaçlı Rotterdam'da bir araya gelmişlerdir.

Bayramlaşma günü yapılacak olan proğramın içeriği ve yapılacak olan aktiviteler hakkında fikir alışverişinde bulunulmuş olup bazı kararlar alınmıştır.

Bayramlaşma gününden bir hafta önce yine bir araya gelecek olan yönetim kurulu ve kadın kolları üyeleri organizenin eksiksiz olması için son gözden geçirme yapacaklardır.

Editör  23-11-2007
YÖNETİM KURULU TOPLANTISI...

Yönetim kurulu üyelerimiz 18-11-2007 tarihinde Hollanda’nın Oosterhout şehrinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Ayrıca bu toplantıya derneğimizin Kadın kollarıda iştirak ettiler.

Toplantının gündemi 2007 Kurban Bayramı organizasyonuydu. Tertip edilecek günde köylülerimizle bir araya gelip bayramlaşma gerçekleştirilecektir. Bu birleşimde üyeler arasında en iyisini yapabilmek için fikir alışverişinde bulunuldu ve görev dağılımı yapıldı.

Bayramlaşma 23-12-2007, pazar günü Rotterdam’daki Mevlana Camii’nde tertip edilmiş olup ileriki günlerde köylülerimize davet mektubu ve bayram tebrik kartı gönderilecektir. Gönderilecek davet mektubunda detaylı açıklamalar yapılacaktır.

Köylülerimizi duyarlı olmalarını temenni eder, katılımlarınızı arzu ederiz...

Toplantı tutanakları elimize ulaştığında sitemizde "Bozkandak Dernek" bölümünde yayınlayacağız...

Editör 19-11-2007

DERNEK BAŞKANININ YAPTIĞI KONUŞMA METNİ...

24-06-2007

Rotterdam

Açılış konuşması

Kıymetli büyüklerim değerli arkadaşlar saygı değer bacılarım ve geleceğimizin teminatı çocuklar. Hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Uzaktan, yakından bu toplantımıza katılarak bizi şereflendiren ve bu birlikteliğimize, bu dayanışmamıza katkıda bulunan her köylümüze teşekkür ediyorum, hepiniz hoş geldiniz.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...

Editör  24-06-2007 
1. BOZKANDAKLILAR PİKNİĞİ...


24 haziran 2007 pazar günü planlanan Bozkandaklılar günü hava muhalefetine rağmen azımsanmayacak katılımla gerçekleştirildi. Bu organizeyi Bozkandak Derneği yönetimimiz yeni kurulmasına rağmen, 3 hafta gibi kısa bir zamanda sıkı bir çalışmayla gerçekleştirdi. Bu organizede maddi ve manevi emeği geçen herkeze burdan şükranlarımızı sunarız.

Günümüze Hollanda'nın dört bir yanından gelen köylülerimizin katılımlarıyle neşeli ve hoş bir şekilde geçti.

Günde çocuklar için hava balonları, palyaço yetişkinlerimiz için Grup Kardelenin hoş ezgileriyle hoşça bir vakit geçirip, muhabbet etme imkanı bulmuşlardır. Aynı ülkede yaşamalarına rağmen yıllardır birbirlerini gör(e)meyen insanlarımız bir araya gelip memleket anılarını tazeleme imkanı buldular. Ayrıca günümüzde çeşitli hediyeli yarışma tertip edilmiştir.

Bir dahaki seneye inşaallah daha kapsamlı bir organize tertip edeceğiz. Bugünki katılım dernek yöneticilerini teşvik etmiş olup köylülerimize daha iyi hizmet etmeyi hedef almıştır.

Elimizdeki ilk piknik resimlerine bakmak için aşağıdaki linklere TIKLAYINIZ...

PİKNİK RESİM ALBÜMÜ -1- (Mesut Cengiz)
PİKNİK RESİM ALBÜMÜ -2- (İlhami Gülmüş)
PİKNİK RESİM ALBÜMÜ -3- (Abdullah Uysal)

Editör  24-06-2007 
2. GENEL YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI...


10 haziran 2007, Pazar günü saat 13:00 de 2. genel kurul toplantısı Rotterdam’da gercekleştirildi. Toplantıda Cemil Gülmüş ve Sabir Özler dışında yönetim kurulu üyeleri hazır bulundular. 1. genel kurul toplantı tutanağı okundu ve kabul edildi. Okumak için TIKLA »»

Bu arada üye kaydı yaptırmak için ulaşamadığımız köylülerimizden ricamız, herhangi bir yönetim üyemizden “ÜYE KAYIT FORMU”’ u temin edip üyelik kaydınızı bir an evvel yaptırmanız.

Toplantıda 2007 yılı izin sezonu öncesi yapılması düşünülen “BOZKANDAKLILAR GÜNܔ organizesi tarih, yer ve proğram içeriği değerlendirildi ve karara bağlandı. Köylülerimize hoş sohbet bir gün geçirebilmeleri için her şey düşünüldü.

Buna göre 24 HAZİRAN 2007, PAZAR SAAT 12:00 – 17:30 arası ROTTERDAM şehrinde yapılacaktır. Bu konuyla ilgili davetiye ve proğram önümüzdeki günlerde köylülerimize posta ile ulaştırılacaktır. Bu konuyla ilgili bilgiler önümüzdeki günlerde detaylı bir şekilde sitemizde yer alacaktır.

AYRICA DERNEK YÖNETİMİ OLARAK ÖZELLİKLE HOLLANDA DIŞINDA YASAYAN KÖYLÜLERİMİZİN DE BU GÜNE KATILMALARINI CANİ GÖNÜLDEN İSTİYORUZ. HOLLANDA DIŞINDA YAŞAYAN HISIM AKRABALARINIZI BU GÜNE DAVET ETMENİZİ RİCA EDİYORUZ...

Editör  10-06-2007 
1. GENEL YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI...


20 mayıs 2007, pazar günü 1. genel kurul toplantısı Rotterdamda yapıldı. Toplantıya 17 genel yönetim kurulu üyesinden 12 si iştirak etti ve 5 üye mazuret bildirdi.

Toplantıda Dernek TÜZÜĞÜ madde madde incelendikten sonra oy birliğiyle kabul edildi. Sonrasında yönetim “GÜNLÜK YÖNETİM” ve “GENEL YÖNETİM” olarak ikiye ayrıldı.

Bununla birlikte genel yönetim içerisinde “BÖLGE TEMSİLCİLERİ” belirlendi. Bu temsilciler en yakın zamanda bölgelerindeki köylülerimizi sahsen olmazsa yönetimde yer alan bir üye ziyaret edecek olup aynı zamanda “ÜYE KAYIT FORMU” nu doldurup imzalatacaklardır.

Ayrıca 2007 yılı izin yılı başlamadan 1. Bozkandak'lılar gününü organize edilmesi kabul edildi ve organizenin eksiksiz düzenlenmesi için yönetici üyeler arasında görev dağılımı yapıldı.

10 haziran 2007, pazar günü saat 13:00 de Rotterdam’da yine aynı toplantı yerinde bir araya gelinip gelişmeler değerlendirilecek, tertip edilecek 1. Bozkandak’lılar gününü kesinleştirilmeye çalışılacaktır.

Her ne kadar mazuretli katılamayan yönetici köylülerimizin bu gününü yani 10 haziran 2007 bu toplantıya ayırmalarını katılmalarını bekliyor ve arzu ediyoruz...

Editör  20-05-2007 
HAYIRLI OLSUN...

8 nisan 2007, pazar günü yapılan Hollanda’da yaşayan köylülerimizin çabalarıyle hayata geçirilmek istenen dernek çalışmaları olumlu yönde sonuçlandı. Yoğun katılımla gerçekleşen toplantıda İlhami Gülmüş, Mustafa Uysal ve Adem Boray dernek yönetimini belirleme görevine uygun bulundular ve oy birliğiyle kabul edildi.

Adı geçen köylülerimiz bir isim listesi(şehirlere göre sorumlu) hazırlamış olup önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelip listede ismi geçen köylülerimizle ilk yönetim toplantısı gerçekleştireceklerdir. Bu toplantıda dernek tüzüğü hazırlanacak, bütçe belirlenecek ve geleceğe yönelik planlar hazırlanıp değerlendirilecektir.

Derneğimizle ilgili gelişmeleri “Köy Derneğimiz” bölümünden takip ebebileceksiniz.

-----//-----

BOZKANDAK KÖYLÜLERİ TOPLANTI TUTANAǦI -3-

Rotterdam, 8 nisan 2007

Yemekli Toplantı.

Katılanlar: Abdullah Uysal, Adem Boray, Ahmet Gülmüş, Ahmet Gürbüz(baba adı Mevlüt), Ahmet Gürbüz(baba adı: Muzaffer), Ahmet Özler, Cemil Gülmüş, Bünyamin Gülmüş, Duran(Halil) Çelik, Hüseyin Gürbüz, Fatih Özler, İhsan Baytekin, İlhami Gülmüş(toplantı başkanı), Seyit(İlhan) Cengiz, İlyas Baytekin, İsmail Aygündüz, İsmail Gülmüş, Mehmet Şen, Menduh Çelik, Mesut Cengiz, Muammer Gülmüş, Muhsin Uyar, Mustafa Baytekin, Mustafa Gülmüş, Mustafa Gürbüz, Mustafa Uysal(toplantı notlarını alan), Ömer Duran, Ömer Özler, Ramazan Cengiz, Ramazan Gürbüz, Sabit Özler, Salih Özler, Selim Özler, Süleyman Özler, Veysel Gülmüş, Yusuf Uyar ve Ziya Şeker.

Devamı için TIKLA...»»

Editör  18-04-2007 
TOPLANTIYA DAVET MEKTUBU...


Değerli köylülerimiz,

23/24 mart 2007 itibariyle Hollanda'da yaşayan köylülerimize, 8 nisanda yapılacak toplantı için davetiye mektubu gönderilmiştir. Bu mektuplar gerek posta gerekse elden sizlere ulaştırılmıştır.

Katılmak isteyen köylülerimizin davet mektubunda belirtildiği şekilde en geç 2 nisan 2007 önce, toplantıya iştirak etme isteklerini belirtmeleri isimlerini yazdırmaları gerekmektedir...

Şayet elinize davet mektubu ulaşmadı ise örnek mektubu okuyabilmek için burayı TIKLA

Editör  24-03-2007 
BOZKANDAK KÖYLÜLERİ TOPLANTI TUTANAĞI...

Bozkandak Köylüleri Toplantı Tutanağı

Rotterdam, 4 mart 2007

Yemekli Toplantı.

Katılanlar: Duran (Halil) Çelik, Mustafa Gülmüş, İlhami Gülmüş( toplantı başkanı.) Ahmet Gürbüz (baba adı Mevlüt), Bünyamin Gülmüş, Hayri Şen, Ahmet Gülmüş, Adem Boray, İsmail Gülmüş, Adem Özler, Hüseyin Gürbüz, Ömer Özler ve Mustafa Uysal (toplantı notlarını alan).

Geç katılanlar: Sabit Özler, Fatih Özler ev Muhsin Uyar

Açılış: Kuran-ı Kerim. Toplantı başkanı İlhami Gülmüş toplantıya katılanlara teşekkür etti.

Bildiriler:


Devamı için TIKLA...>>>  

Editör  13-03-2007 
HOLLANDA BOZKANDAKLILAR DERNEĞİ İÇİN İLK ADIM 1...

HAYIRLI OLSUN


Yurtdışında yaşayan Bozkandak’lılar için Dernek/Vakıf çalışmaları dair ilk adım 4 şubat 2007, pazar günü atıldı. Bu oluşuma sıcak bakanlar, Rotterdam Meram restoran da bir araya gelip fikir alış verişinde bulundular ve Yurtdışında yaşayan köylülerimizin tanışmasında ve kaynaşmasında büyük rol oynayacak olan Dernekleşme faliyetini bir an evvel gerçekleşmesinde hemfikir olduklarını belirttiler...

Toplantıda, bir veritabanı oluşturulup yurtdışında yaşayan(ilk etapta Hollanda) insanlarımızın isim adres telefonlarının kaydı yapılması benimsenmiştir. Bu bilgileri ileride insanlarımıza ulaşmak ve toplantı davetiyeleri gönderme amacı için kullanılacaktır. Bu bilgileri derlemek için bir kaç kişi görevlendirilmiştir.

Bunun yanında insanlarımız nasıl bir araya getirilebilir ve tanışma ve kaynaşma sağlanabilir tartışıldı ve insanlarımızın imkanlar dahilinde, yılda iki kez sosyal ve Kültürel bazında “Bozkandak’lılar” veya “Köy” günü organize edip biraya gelip kaynaşma ve dayanışma sağlanması uygun bulundu. Bu biraraya gelmelerde değişik aktiviteler ve organizeler dahilinde olacaktır.

Toplantı sonunda varılan karar, bir ay sonra yani 4 mart 2007 pazar günü daha çoğul katılımlı bir toplantı organize etmek gerekirse Dernek/Vakıf’a şekil verip resmi işlemlerin halledilmesine başlanması kararı almaktır.

Bu toplantıya katılmak isteyen köylülerimizin [İSİM EKLE] kullanarak isimlerini yazdırabilirler. Katılmak isteyenlerin en geç 19 şubat 2007, pazartesi gününe kadar isimlerini yazdırmaları rica olunur…

Toplantıya iştirak edenler: Halil Çelik, Mustafa Uysal, Adem Boray, İlhami Gülmüş, Bünyamin Gülmüş, Ahmet Gürbüz, Muhsin Uyar, Hayri Şen, Nurettin Çelik, Mustafa Gülmüş, Ahmet Gülmüş. Ömer Özler, Hüseyin Gürbüz ve Sedat ….. bazı aksiliklerden dolayı toplantıya katılamadılar.

Mustafa Uysal toplantı sırasında notlar almıştır. Bu notların dökümünü TIKLA... burdan okuyabileceksiniz.

Editör  05-02-2007 
Başa Dön