Abidin Sever

HAC İBADETİ

(...) Çoluk çocuğumuz bile bizim için bir imtihandır. Rabbimiz bir ayetinde şöyle buyurur: “Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız sizin için birer imtihan sebebidir ve büyük mükafat Allah’ın katındadır”(Enfal:8/28. Oğluna olan sevgin bile, seni deneme yoludur. Hz. İsmail’in sevgisi Hz. İbrahim için bir imtihandı; şeytanla karşılaşmalarında onun tek zayıf yönü olmuştu bu. (...)
DEVAMI

 
Hulusi Kaya
  Binlerce yıl Tarihe tanıklık eden Ülke: Mısır

(...)Bununla birlikte Osman’lının hizmetleri de Kahireyi kuşatmış. Yapılan her eser ya onarılmış ya ilave edilmiş veya yeni yapılmış. El Ezher camisinden tutun da, Kahire kalesi dahil olmak üzere, Amr İbnul As cami gibi, Hz. Hüseyin Cami gibi kahire başyapıtlarında mutlaka izleri bulunuyor. Şimdi adım adım gezimizin detayları. (...)
DEVAMI

 
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
 
Arama Yap

Google 
 

Mustafa Baytekin
Doğum tarihi: 20 aralık 1938
Doğum yeri: Bozkandak Köyü
Askerlik: 1948 – 1950 (24 AY)
Doğu Beyazıt/Erzincan

 


Bozkandak köyünde doğdu ve büyüdü. Askerliğine kadar köyde rençberlik yaptı. Askerliğin hemen arkasından köyümüzden Fatma Baytekin’le evlendi. Bu evlilikten 6 çocuğu dünyaya geldi. Bunların 3’ü erkek ve 3’ü kız. Çocuklarının isimleri: Naciye, Fadime, Mustafa, Fahrettin, Erol ve Kadiriye…

 Avrupaya işçi akımı olduğu dönemlerde 1972 de turist olarak Hollanda’ya geldi ve ekmeğini burada aradı. İki sene turist olarak çalıştı. 1974 yılında Hollanda hükümetinin sağladığı imkandan yararlanıp işçi statüsünü aldı. Bu dönemde sonra da gurbette değişik işlerde çalıştı.

Mayıs 1980 yılında aile birleşimi dahilinde ailesini Hollanda’ya yanına aldırdı. Bu tarihten sonra ailesi ile Hollanda’da yaşamını devam ettirdi ve yine değişik işlerde çalışmaya devam etti. Memleket hasretini dindirmek için imkanları el verdiğinde izinini köyünde geçirmeyi tercih etti. Eş dost ve akrabalarla hasret giderdi.

 Aralık 2001 ilk eşi Fatma Baytekin Hakkın rahmetine kavuştu. Daha sonra ikinci evliliğini yapan Mustafa Baytekin 65 yaşını doldurmuş olup şu an malülen emekli ve halen Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yaşamına devam ediyor. Allah daha uzun ömürler versin. Daha nice sağlık dolu uzun ömürler temenni ederiz. Mustafa Baytekin herkes tarafından sevilen bir köylümüzdür.

 Bizde hemen aklına gelen bir unutamadiği hatırasını anlatmasını rica ettik. “Anlatacak çok şey var da hemen aklıma gelmiyor, yeğen” diye başladı. Biraz düşündükten sonra çobanlığı bırakmasına sebep olan bir anısını bizlere aktardı.

Çobanlık yaptığı dönemlerde komşu köy Manyan(Damlapınar) civarlarında hayvanları yatırdıktan sonra kendiside yorgunluktan olacak uykuya dalmış. Hayvanların kalktığından haberi olmayan Mustafa amca, sürünün  kavun tarlarsını bastığının farkına varmamış. Bundan dolayı o dönemde 18 havayı günetapan(ayçekirdeği) ceza ödemek zorunda kalmış. Bu olay çobanlığı bırakmasına sebep  olmuş.

 Bizler kenisine uzun ömür dilerken kensinden Allah razı olsun bu imkanı bize verdiği için…

Başa Dön