Abidin Sever

HAC İBADETİ

(...) Çoluk çocuğumuz bile bizim için bir imtihandır. Rabbimiz bir ayetinde şöyle buyurur: “Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız sizin için birer imtihan sebebidir ve büyük mükafat Allah’ın katındadır”(Enfal:8/28. Oğluna olan sevgin bile, seni deneme yoludur. Hz. İsmail’in sevgisi Hz. İbrahim için bir imtihandı; şeytanla karşılaşmalarında onun tek zayıf yönü olmuştu bu. (...)
DEVAMI

 
Hulusi Kaya
  Binlerce yıl Tarihe tanıklık eden Ülke: Mısır

(...)Bununla birlikte Osman’lının hizmetleri de Kahireyi kuşatmış. Yapılan her eser ya onarılmış ya ilave edilmiş veya yeni yapılmış. El Ezher camisinden tutun da, Kahire kalesi dahil olmak üzere, Amr İbnul As cami gibi, Hz. Hüseyin Cami gibi kahire başyapıtlarında mutlaka izleri bulunuyor. Şimdi adım adım gezimizin detayları. (...)
DEVAMI

 
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
 
Arama Yap

Google 
Hulusi Kaya'ın kaleminden

ALLAH’IN MİSAFİRLERİ – 2

Hac, yani “Allah’ın Misafiri” makamına erişme ta yolculuk öncesinden başlayan, samimi bir niyetle başlar. Bütün ibadetlerlerde olduğu gibi Hacc ibadetinin de ilk şartı samimiyet ve şuurdur. Yani bilinçli yapma. Ne yaptığını bilme nereye ve niçin gittiğini bilmedir. Bu yüzden her ibadet Allaha gönderilen bir mektup gibidir. Eğer ne yaptığımızı bilmeden, niçin yaptığımızı bilmeden yapılan bir ibadet, içi boş bir zarf gibidir. Zarfların içini doldurmak lazım değil mi..

Yolculuğa çıkmadan önce her ne kadar yüreğinizin en ücra köşelerinde hissetseniz bile O kutlu vadinin rayihalarını, yolculuk yaklaştıkça eş-dost-akraba’ların sizleri ziyarete gelmeleriyle birlikte zirveye çıkar. O kutlu vadinin havası sadece sizde değil bütün bir etrafınızı çepeçevre sarıp sarmalamıştır artık. Gelenler “Mekke” der, gidenler “Mekke”, yamacınızda konuşulanlar “Kabe”dir, soluklandığınız hava bir “Ravza sıcaklığı”dır artık. Ve bir gün.. bir adım atarsınız Yüce Yaratıcının ismiyle “Bismillah” diyerek..

Normal bir adım değildir attığınız adım. Bir gezi, bir sılayı rahim, bir memleket izni değildir artık. Adımlar O’nun için atılmış ve ona doğru yürürken ilk Telbiyeler dillerdeki yerini çoktan almıştır bile.. “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk”. Emrine uydum geliyorum dersiniz Allah’a. Bir bakıma iltica edersiniz elsiz, ayaksız, başı açık, ayaklar yalın mahşervari bir eda ile. O’da zaten sizi misafirleri arasına seçmekle, size en güzel cevabı, ilticanızın karşılığını çoktan vermiştir..

Ucunda cennet olan bir yoldasınız artık. Yol cennete giderse, o yolda olan biten her şey de bir ibadet hükmünde sayılmaz mı, çekilen sıkıntılar, zorluklar, telaşeler ve de hazırlıklar her şey ama her şey o yola yönelik değil mi. Öyleyse yapılan bütün işler boşa gitmeyecek demektir. Dakikalarca pasaport veya çeşitli yerlerde beklemeler bile.

Bu yola baş koyan kişi şunları unutmaması ve bilmesi gerekir :

  1. Allah’ın kabul ettiği bir haccın karşılığı (Allah rızası için ve onun belirttiği şekilde yapılan bir haccın) kesinlikle cennettir buyuruyor peygamber efendimiz.. bu yüzden baştan itibaren, samimi niyeti elden bırakmamak ve orda Arafatta vakfeye durmak ve ve Kabeyi ziyaret yani kısaca Haccı sırf Allah rızası için yapmak ve O’nun çağrısına uyarak o diyarlara gidileceğini unutmamak gerekiyor.

  2. Hac mahşerin provası hükmündedir. Özellikle Arafat ta kendimizi bir hesap meydanındaymış gibi kabul etmeli kendimiz Allaha hatamızla sevabımızla sunmalıyız ki affedici olan O Yüce Allah günahlarımızı yerin dibine indirsin..

  3. Bir Hz. Adem gibi cenneti yeniden arama yolculuğudur hac. Yeniden cennete dönme sevdasıdır, ve cennete gitme gücü ve kuvvetini yüklenme yeridir hac.

  4. Artık her bir şeyi geride bırakma zamanıdır. Mahşere hazırlanan bir yolcusun sen, kefenine bürünmüş bir yolcu. Her şeyi geri bırakmak lazım, yönün Kabe, yüreğin Kabe yani Allah’ın beytine yani Allah’ın evine varmaya hazırlanacaksın. Çünkü artık sen Allah’ın misafirisin. Allah’ın misafiri olmaya namzet birisi artik malı mülkü dünyayı düşünmez ve düşünemez...

  5. Zahmetsiz Rahmet külfetsiz nimet olmaz misali, katlanılan her sıkıntının mutlaka Allah için bir ibadet olduğunu bilecek ve ona göre her bir sıkıntıya ibadet gözüyle bakar sabrın kahramanı haline gelecek ve arınmış bir vücutla Allah’ın Kabesine varacaksın varmalısın...

  6. Beyaz bir güvercini andırırcasına ihrama bürünüp başı açık, yalın ayak düşmelisin üzerinde ne rutbe ne mevki nede elbise kalmamalı. Çünkü başkaları ne der anlayışı geride kalmıştır. Orda kimsenin fiyakasına bakılmaz, kimsenin rütbesine bakılmaz, ancak ellerini açanların ellerindeki samimiyete bakarlar, dualarındaki samimiyete bakarlar

  7. Hacta kavga yok, cinsel içerik yok, fasıklık yok günah isleme yok bunlardan arınmış bir haccı bulmak var ve bu yolda mücadele etmek var. Vakit her bir şeyden arınma vakti. Yer Allah’ın huzuru ve sen misafirsin. Bu vakitte kavga gürültü, fasıklığa mı vakit ayıracaksın. Niye geldin o zaman. Kavga etmeye mi, yoksa şeytanları yerin dibine geçirmeye mi. Zaman nefisle mücadele zamanı şeytanla mücadele zamanıdır. Aynı yolun yolcularıyla dövüşme zamanı değil.Devam edecek..

05 OCAK 2008
Hulusi KAYA – Stuttgart
hulusi.kaya@hotmail.com

 Bu yazı 2904 defa okundu.
Önceki yazılar...
1

Güzel Düşünmek

2

Kurban bayramı ve fedakarlık

3

Okumak

4

Ben yazdım, peki ya siz?

5

DÜNYANIN EN GÜZEL KÖYÜ : “BOZKANDAK”

6

DUYUFUR RAHMAN (ALLAH'IN MİSAFİRLERİ) – (1)

7

DUYUFUR RAHMAN (ALLAH'IN MİSAFİRLERİ) – (2)

8

DİYAR-I ENDÜLÜS(İSPANYA GEZİSİ-2008)

9

Bir Eylül... Her Eylül

10

SURİYE GEZİSİ

11

Bayram Güzellikleri

12

GEÇMİŞİMİZ VE TARİHİMİZ

13

İNCE BİR ÇİZGİ...

14

Binlerce yıl Tarihe tanıklık eden Ülke: Mısır.

   
Başa Dön