Abidin Sever

HAC İBADETİ

(...) Çoluk çocuğumuz bile bizim için bir imtihandır. Rabbimiz bir ayetinde şöyle buyurur: “Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız sizin için birer imtihan sebebidir ve büyük mükafat Allah’ın katındadır”(Enfal:8/28. Oğluna olan sevgin bile, seni deneme yoludur. Hz. İsmail’in sevgisi Hz. İbrahim için bir imtihandı; şeytanla karşılaşmalarında onun tek zayıf yönü olmuştu bu. (...)
DEVAMI

 
Hulusi Kaya
  Binlerce yıl Tarihe tanıklık eden Ülke: Mısır

(...)Bununla birlikte Osman’lının hizmetleri de Kahireyi kuşatmış. Yapılan her eser ya onarılmış ya ilave edilmiş veya yeni yapılmış. El Ezher camisinden tutun da, Kahire kalesi dahil olmak üzere, Amr İbnul As cami gibi, Hz. Hüseyin Cami gibi kahire başyapıtlarında mutlaka izleri bulunuyor. Şimdi adım adım gezimizin detayları. (...)
DEVAMI

 
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
 
Arama Yap

Google 
HABERLER 2004
3. KÖY ŞENLİLERİ COŞKUYLA KUTLANDI...

3. köy şenlikleri coşkuyla kutlandı. Köylülerimizden ve devlet erkanından ilgi çok büyüktü. Karaman milletvekillerimizden(Prof.dr. Yüksel ÇAVUŞOĞLU ve Av. Mevlüt AKGÜN), Karaman belediye başkan yardımcısı(belediye başkanı yurt dışında olduğu için şenliğe katılamadı), Köy hizmetleri başkanı, Karaman milli eğitim müdürü ve Karaman müftüsüne şükranlarımız sunarız. Zahmet edip bizleri gururlandırdılar... Ayrıca bu günde köyümüzde iki temel atma ve bir de kur'an kursu açılışı töreni yapıldı.

Editör 02-08-2004

OKUL YAPIMI HAKKINDA

Sevgili hemşehrilerim böyle bir sitemizin olmasından tüm Bozkandaklılar olarak gurur duyuyoruz. Size köyümüzdeki okul inşaatımız hakkında bilgi vermek istiyorum.  İnşaatımız şuanda büyük bir hızla devam etmekte.Tüm köy halkı inşaatın işçiliğini yapmakta olup ikinci katın kalıpları çakılıp demirleri döşenmiş olup, 01.05.2005  Pazar günü betonu atılacak Mayıs ayının sonuna üçüncü katını bitirmiş olacağız. Tüm hemşehrilerimizin dualarının bizimle olduğunu biliyoruz. Bunun yanında maddi yardımlarınıza acil ihtiyaç duymaktayız. Derneğimizin KARAMAN VAKIFBANK ŞUBESİ: 2022556 hesap numarasına yardımlarınızı yapabilirsiniz. Okula yapacağınız yardımlar Sizden sonrada hayır kapınızı kapatmayacak hayırlardan biri olur inşaallah. Bu vesileyle gurbetteki tüm hemşehrilerimize canı gönülden selamlarımızı iletmeyi bir borç biliriz.
Alaaddin ŞEN
Bozkandak Köyü Muhtarı                                                                         28 nisan 2005


Sitelerimize emeği gecen herkese şahsım ve köylüm adına teşekkür ediyorum. Şu anda yapılması planlanan BOZKANDAK KÖYÜ İLKÖĞRETİM OKULU'nun inşaatı hızlı bir şekilde devam etmektedir. Sizlerin maddi ve manevi desteğinize ihtiyacımız vardır. İnşaatımız webmatserların da fotograflarda yayınlayacağı gibi 2. katının kalıbı çakılmaktadır. İnşaatın daha hızlı ve verimli bir şakilde devam edebilmesi için sizlerin de desteğine ihtiyacımız vardır. Her iki sitemizde de derneğimizin hesap numaları verilecektir. Yapmak istediginiz yardımlarınızı bu hesap numaramıza yapabilirsiniz. İsterseniz Dernek Başaknına makbuz karşılıgı da yardımlarınızı yapabilirsiniz.. Şimdiden ilginiz ve desteginiz için sonsuz teşekkür eder saygılar sunarım..
ALAADDİN ŞEN
BOZKANDAK KÖYÜ MUHTARI                                                                                                
17 nisan 2005


Mart 2005 itibari ile okul inşaatına yapımına  başlanmıştır. Sömel betonu atılmış olup, inşaatın bodrum kat kolonları kalıplarının çakılması tamamlanmıştır. Bildirildiğine göre en geç 05/04/2005 tarihinde herhangi bir aksilik olmazsa bodrum kat betonu atılacaktır.
                                                                                       Mehmet Tunç,   25 mart 2005


İlk temel atma töreni köyümüzün ve çevre komşu köylerin medahi iftiharı olacak olan ilk ve orta eğitim okulu idi. İnşaallah bu okulu önümüzdeki sezona yani 2005/2006 eğitim yılına yetiştirilmeye çalışılacak. Bu durumda  bizlere ve köylülerimize çok iş düşüyor maddi ve iş gücü olarak. Bu hedefimizi bir an evvel gerçekleştirebilmek için de Bozkandak köyünü yaşatma ve kalkındırma derneği kurma çalışmalarına hız verilmiştir. Ne yazıkki son dernekler yasasının değişmesinde dolayı yeni kanunun yürürlüğe girmesi beklenmektedir... Umarız bu yasalar bir an evvel yürürlüğe girer bunu takiben dernek çalışmaları tamamlanır...


Okulumuz köyümüzün konumu itibariyle en uygun yer olarak görülüyor. Doğusunda Kızılyaka nahiyesi  ve güney doğusunda Damlapınar köyü bulunur. Güney batısında Şeyhler köyü ve kuzey batısında ise Muratdede köyü vardır. Bizim köyün olduğu gibi bahsedilen bu köylerinde ilk ve orta okul öğrencileri taşımalı ve yatılı sistemle eğitimlerini tamamlamaya çalışıyorlar. Hal böyle iken köyümüzde açılacak bir ilk ve orta okulunun deyim yerinde ise  tam yerinde olacak. Bozkandak yukarıda bahsedilen köylerin konum itibariyle tam ortalarında ve hemen hemen eşit mesafede uzaklıktadırlar. Okulun faaliyete geçmesi ile sadece köyümüz değil civar köylerede inanilmaz kolaylıklar sağlayacağı kesin.

 Şu anda köyümüzün ve civar köylerin ilk ve orta okul öğrencileri sabahın karanlığında taşımalı sistemle civar kasaba ve şehirlere götürülüyor veya Karaman’da yatılı olarak ailelerinden uzak eğitim görüyorlar. Köylülerimiz bundan çok şikayetçiler.  Üstelik bu taşımalı sistemin şu an köylülere getirdiği bir de maddi bir yükü vardır. Ayrıca ne kadar verimlilik alınabiliyor, o ayrı bir soru?

Hal böyle iken hepimiz bu projenin gerçekleşmesi için canla başla çalışıp en azami çabayı göstermemiz gerekiyor. Şenlik günü konusmasında millet vekilimiz Pof.Dr.Yüksel Çavusoğlu’nun da ifade ettiği gibi gayret gösterip 2005/2006 öğretim sezonuna yetiştirmemiz lazim.

Peki ne yapabiliriz; çok şey esasında. Maddi ve manevi çok şey. Böyle projeleri gerçeklestirmek için inanmak ve  dayanışma çok önemli. Bir birimize estek değil destek olmamız çok önemli. Bilhassa bu işle uğraşan insanlarımıza desteklerimizi belli etmek, daha çok uğraşmaları için motive etmek şart. Bu anlamda köyde yaşayan insanlarımıza çok büyük görevler ve sorumluluklar düşüyor. Çünki en çok faydalacak yine onlardır. Yükün çoğunu onların karşılamaları beklenir, maddi pek o kadar olamasada iş gücünde etkin olmaları çok şarttır. Üstelik iş gücü konusunda olsun maddi desteklerde olsun, dayanışma ve iyi organize şart. Yani Dernek kurmayı hızlandırmak mı, yoksa başka bir çözüm üretilip en hızlı ve fazla verimi alıp bir an evvel projeyi hayata geçirilmesinin sağlanması, gerekliğine inanıyoruz.

Tabii Köyün dışında yurt içi veya yurt dışında yaşayan insanlarımızı da unutmamak gerekiyor, onlarada  büyük sorumluluklar düşüyor. Her ne kadar çocukları o okulda okumayacak olsalarda, doğup büyüdüğü köyün kalkınmasında emeği  geçmiş olmanın bu hayır işinde bir tuğlası bulunmasının verdiği haz ve gururu tatmalarını sağlamamız lazım. İnanıyoruz ki, bu insanlarımızda en azından köyde yaşayan insanlarımız gibi heyecan taşıyorlardır. Biz dayanışmayı sağlar iyi organize edersek bu işin altından yüz akımızla kalkacağımıza inancımız sonsuzdur... Yani hep birlikte taşın altına elimizi koyup böyle zor işlerinde başarılabileceğini civar köylere göstermemiz, insanlarımıza daha büyük bir haz ve istek vereceğine cani gönülden inanıyoruz. Çünki bu projeye devletten  maddi destek alınmıyor, talepde edilmedi. Tamanen kendi insanlarımızın çabalarıyla ve kaynaklarımızla gerçekleşektir.

Bu projenin gerçeklesmesi için bugünlerde(03-11-2004) ilk adımlar atıldı. Büyük tepedeki meşe ağaçları kesilmeye başlanmıştır. Bu ağaçların maddi getirileri okul yapımında kulllanılacaktır. Bu en son baş vurulacak çarelerden biri olaması lazım gerekirken, ne yazıkki ilk burdan başlanmasının çok üzücü olduğunu belirtmek zorundayız. Bu ağaçların kesimi köyümüzün bir anlamda çölleşmeye başlaması anlamınada geliyor. Bundan dolayıdırki duyarlı ve hayırsever insanlarımızı ve köylülerimizi ellerinden geldiğince bu yeşil kıyımını engellemeye çağırıyor ve RİCA ediyoruz. Onun içindirki burdan, bütün yurt içinde veya yurt dışında yaşayan köylülerimize ayrıca bu mesajımızı okuyupda hayır ve hasenat yapmak isteyen herkeze çağrıda bulunuyoruz. TÜRKİYEDE EĞİTİME YAPILAN YATIRIMLARINIZI VERGİDEN DÜŞÜBİLİYORSUNUZ!. Ticaretle uğraşanlarımızı, işverenlerimizi ve esnaflarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Lütfen elimizden geleni yapalım, okulumuzu en yakın zamanda tamamlayıp köylü ve civar köylerin hizmetine sunalım. Ama bunu meşe agaçlarımızı koruyak gerçekleştirelim. İnanın acılışı çok şahane olacaktır. Şimdiden bazı insanlarımızın heyecanlarını ve sevinç göz yaşlarını görür gibiyiz.

Ununtmayalimki bu projenin hayata geçmesi Bozkandak köyünün deyim yerinde ise sıçraması anlamına gelir. Çok şeylerin değiseceğine inanıyoruz, değişecekte. Civar köylere veya Karamana öğrenci gönderiyor değil ögrenci alıyor konumda olacağız. Köyde yaşayan minikler artık sabahın karanlığında yarı uykulu, bilhassa kış zamanlarında soğukta titreyerek o köy senin bu köy benim dolaştırılmayacaklar. Bu da öğrencilerin daha iyi eğitim ve daha verimli bir insanlar olmasına katkıda bulancağını kanıtıdır. Bu gelişme her ne kadar bazılarımızın gelirlerini düşürsede, inanın açılacak okul köyümüz için çok büyük bir nimettir. Köyümüz büyüyecek, belki civar köylerden göç de alacağız. Bu da köyümüzde iş imkanlarının çoğalması anlamına gelebilir. Nüfusumuzun artması demek devlet tarafından daha fazla hizmet gelmesi anlamına gelir. Bunu hiç unutmayalım.

 
KANALİZASYON ÇALIŞMALARI HAKKINDA

Bunun haricinde bir de kanalizasyon çalışmaları var köyümüzde. Ve bu doğal arıtma sistemi ile gerçekleşecek. Hizmete girdikten sonra köylümüze büyük rahatlık sağlıyacaktır. Üstelik pek fazla bir yükde getirmeyecektir.

Peki nedir bu DOĞAL arıtma sistemi? Köyün uygun bir veya birden fazla  yerine(alanlara) bir tür arıtma işlemini yapan-tabii arıtma vazifesi gören-  bitkiler ekilip kanalizasyonun atıklarının  bu alanlara akıtılmasını  sağlamaktır. Bu bitki ekili alandan gecen atık sular doğal olarak arıtıp son safhada içmeye müsaid olmasa bile bağ ve bahçe sulamaya müsaid bir şekilde, açılan yataklardan istenilen yerleri ve arazi sulama amacı ile akıtılabilecektir. Tabii bu bitki ekilecek alanın uzman ekipler tarafından yapılacak araştırmalar ve çalışmalar sonunda bitki alanının büyüklüğü hesaplanıp, kullanıma en müsaid alan veya alanlar tespit edilip tahsis edilecektir.

Faydalarında bir kaç tanesi; köyümüzün temiz bir görünüm alması, köyün içindeki kokuların azalması veya tamanen kaybolması, içme sularının kirlenmemesi ve doğal arıtılan atık sularla bağ ve bahçe sulamalarında kullanılabilmesi. Bunlar sadece bir kaç tanesi.

Yani bu yıl köyümüz santiye halinde olacaktir. Bir tarafdan  ilk ve orta okul inşaatı diğer taraftan doğal arıtmalı kanalizasyon çalışmaları.

Bu gelişmeler Bozkandak köyü için çok önemli gelişmeledir. Değişimin habercisi gelişmeler. Şu anki köyümüzün hali hepimiz tarafından malumdur. Her nekadar ulaşım yönünden yolların asfalt olmasında dolayı sıkıntı çekilmesede, her evde telefon bulunsada, içme sularımız evlerimizin içinde olsada, güneş enerjisi ile sıcak su temin edilip ve uydu  antenleriyle Türkiye genelini ve dünyayi takip ederek teknolojiden azami şekilde yararlandığımız hissiyatına kapılsakta bu bize yetmez. Fazlası lazım...

Yukarıda bahsedilenlerden dolayı Bozkandak köyünün, Türkiyedeki köylerin genelinde olduğu gibi foseptik çukurları veya köyün ortasına gelişi güzel akıtılan atık sularını görmemezlikten gelmemiz anlanıma gelmesin. Biz köyümüzün şiirlerde olduğu gibi şirin ve temiz bir Anadolu köyü haline gelmesini arzuluyor ve geçekleşmesini temenni ediyoruz, olması içinden her duyarlı köylülerimize/insanlarımıza  yardım ve destek çagrısında bulunuyor ve bizimde  elimizden gelen destek/yardıma hazır olduğumuzu buradan ifade ediyoruz.

Bunun içindirki, bu yetmez bize  çünki biz Bozkandak köyüyüz. Çevre köylere örnek olup ve gerçekleşmesi zor  görünen işlerin,  dayanışmayla nasıl başarıldığnı  göstermemiz lazım. Bu kanalizasyon çalışmaları tamamlandığında köyümüz apayrı bir görünüm kazanacaktır. Ve bu projeleri gelişme ve ilerleme  bakımından ilk adım olarak görüyoruz.

Bu kanalizasyan projesi Köy hizmetleri tarafından hazırlanmış olup onlar tarafından gerçekleştirilecektir. Köylülerden beklenen sadece iş gücü. Ümit ederizki bu projede bir an evvel tamamlanıp köylümüzün hizmetine sunulmasıdır.

 

Editör

CEP TELEFONU BAZ İSTASYONU

3. yayla şenliklerinde(01/08/2004) konuşan Karaman milletvekilimiz prof.dr. Yüksel ÇAVUŞOĞLU köyümüze yerleştirilecek olan Cep telefonu baz istasyonundan bahsetti. Anlattığına göre 3 ay içerisinde gerçeklesecekti. Doğrulamak için köy muhtarını yanına çağırıp gelişmeleri ve köylülerimize aktarması için son durumu ne olduğunu sordu. Muhtar TürkTelekom ve Türcell ile görüşmeler yapıldığını köyümüze gelip alt yapı çalışmaları için incelemelerde bulunduklarını söyledi. Baz istasyonun kurulacağı yerin tespit edildiğini daha önce bahsedildiği gibi 2 değil, 6 ay içerisinde faaliyete geçeceğinin müjdesini verdi. Karaman milletvekili konunun takipcisi olacaklarını belirttiler. Aynı hassasiyeti köy muhtarımızında göstermesini bekliyoruz.

Şayet bir aksilik çıkmaz herşey planlandığı gibi gerçekleşirse 03/2005 yani mart 2005 ten itibaren köyümüzde TURKCELL kartlı cep telefonları ile görüşmeler yapilabilecek. Bu köyümüz adına olumlu bir gelişme olduğu şüphesiz.

Gelişmeler hakkında bilgiler elimize ulaştığı takdirde burada sizler ilen paylaşmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda muhtardan, bizleri gelişmelerden  haberdar etmesini en uygun zamanda bilgilerin bizlere ulaştırmasını dileriz...
                                                                                                    
11/11/2004
11/12/2004
TURKCELL GSM BAZ İSTASYONU KURULMUŞTUR VE  OCAK 2005'TEN İTİBAREN FAALİYETE GEÇECEKTİR.  BUNDAN BÖYLE TURKCELL KARTLI CEP TELEFONU İLE GÖRÜŞMELER YAPILABİLECEK VE SMS MESAJLARI GÖNDERMEK MÜMKÜN OLACAKTIR.
KÖYÜMÜZE  VE  KÖYLÜMÜZE  HAYIRLI  OLSUN...

Editör

Başa Dön