Abidin Sever

HAC İBADETİ

(...) Çoluk çocuğumuz bile bizim için bir imtihandır. Rabbimiz bir ayetinde şöyle buyurur: “Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız sizin için birer imtihan sebebidir ve büyük mükafat Allah’ın katındadır”(Enfal:8/28. Oğluna olan sevgin bile, seni deneme yoludur. Hz. İsmail’in sevgisi Hz. İbrahim için bir imtihandı; şeytanla karşılaşmalarında onun tek zayıf yönü olmuştu bu. (...)
DEVAMI

 
Hulusi Kaya
  Binlerce yıl Tarihe tanıklık eden Ülke: Mısır

(...)Bununla birlikte Osman’lının hizmetleri de Kahireyi kuşatmış. Yapılan her eser ya onarılmış ya ilave edilmiş veya yeni yapılmış. El Ezher camisinden tutun da, Kahire kalesi dahil olmak üzere, Amr İbnul As cami gibi, Hz. Hüseyin Cami gibi kahire başyapıtlarında mutlaka izleri bulunuyor. Şimdi adım adım gezimizin detayları. (...)
DEVAMI

 
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
 
Arama Yap

Google 
HABERLER 2007
GURBETTE BAYRAMLAŞTIK...

23 Aralık 2007, pazar günü Rotterdamda Diyanet Vakfı Mevlana Camii’nde Avrupa Bozkandaklılar Derneği tarafından tertip edilen Köylülerimizin arasında bayramlaşma çok büyük katılımla gerçekleşti. Kurban bayramı bayramlaşma töreninde yaklaşık 300 köylümüz iştirak ettiler.

Hollandanın değişik şehirlerinden katılan köylülerimizin yanısıra Fransa ve Danimarka’dan da katılım vardı. Dernek yönetimimiz tarafından hazırlanan yemekler dışında, bayramlaşmaya iştirak eden köylülerimizde günün mana ve ehemmiyetine uygun yemekle israfa kaçmayacak şekilde katkıda bulundular.

Çocukların güzel gün geçirmeleri, anne babaların rahatlığı açısında önemli olduğundan Nasrettin Hoca tiplemesiyle hemşerimiz Ömer Atıf'ın katkılarıyle neşeli dakikalar geçirdiler. Hediyeli bilgi ve sandelye kapmaca yarışmaları küçüklerin çok dikkatlerini çekti, heyecanla birbirleriyle yarıştılar..

Yıllardır görüşemeyen veya imkan bulamayan insanlarımız muhabbetle kucaklaşıp bayramlaşma imkanı buldular. Açık büfe olarak sunulan bu yemekleri arka planda köyümüz resimlerinden oluşan slayt gösterimi eşliğinde afiyetle yenirken hoş sohbet ve muhabbet ettiler. Slayt gösterisinde kimimiz evini kimimiz bir akrabasını kimimiz ise herhangi bir mevki resmini görünce neşelendikleri gözlerinde görmek mümkündü.

Günün sonunda bütün köylülerimiz bayramlaşmanında verdiği huzurla mutlu bir şekilde vedalaştılar. Memnuniyetlerini dile getirirken dillerinden dökülen;” Allah Dernek yönetiminden razı olsun” du.

Ayrıca günümüze Larende.com ve bizimkaraman.com(Video) sitelerinin Hollanda temsilcileride katıldılar. Günde bolca resim çeken misafirlerimiz kendi internet sitelerinde bu organizeye yer vereceklerinin sözünü verdiler.

Bayramlaşmanın öncesinden ve sonrasına kadar çekilen resimleri aşağıdaki linkten bakabilirsiniz…

Bayramlaşma gününden resimlere bakmak için...
Resimleri slayt olarak bakmak için...


Editör 24-12-2007

BAYRAMLAŞMAYA DAVET MEKTUBU...
ALLAH’IN ADIYLA

Rotterdam, 14 Aralık 2007

Konu: Birlikteliğe ve bayramlaşmaya davet.

Değerli Köylümüz,

Allah’ın selamı üzerinize olsun.

Bu mektubumuzla sizi aşağıda yeri ve zamanı belirtilen bayramlaşma ve Kurban Bayramı Kutlamalarına davet ediyoruz. Katılacağınızı umuyoruz.

23 Aralık pazar günü sizi bu bayramda beraber olmaya ve bayramlaşmaya mutlaka bekliyoruz.

Devamını oku...

Editör  15-12-2007
SAADETLER DİLERİZ...


Köyümüzde ikamet etmekte olan Metin Özler(babasi rahmetli Sedat Özler, annesi Şaheste Özler) ve Raziye Duyar(babası İbrahim Uyar, annesi Fatma Uyar) 30-11-2007 tarihinde sözlemişlerdir. Bildirildiğine göre Kurban Bayramı sonrası nişan merasimleri yapılacaktır…


Yine köyümüzde ikamet etmekte olan Ayşe Dursun(babası Ahmet Dursun(Gamış) annesi Fatma Dursun) komşu köy olan Alanözü(Bardas köyü)nden Bahattin’le nişanlanmışlardır...

Her iki çiftimize evliliğe atmış ilk adımlardan dolayı tebrik eder, ömür boyu saadetler dileriz. Hayırlı olsun..

Meryem Özler  05-12-2007
MÜBAREK TOPRAKLARA YOLCULUK...

Dünyanın dört bir tarafından müslümanların kutsal topraklara doğru mübarek yolculuğa çıktıkları şu dönemde, yurt dışında yaşayan köylülerimizden Hacc farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara niyetlenen ve önümüzdeki günlerde hareket edecek olan köylülerimizin isimleri de şöyle;

 • Salih Özler ve eşi.(Rotterdam/Hollanda)
 • Ahmet Gürbüz ve eşi. (Oosterhout/Hollanda)
 • H. Hüseyin Gürbüz ve eşi. (Amsterdam/Hollanda)
 • Hulisi Kaya, görevli olarak. (Stuttgart/Almaya)

 • Mübarek mekanlarda yapacak oldukları dualarda tüm müslüman aleminin yanısıra bizleride hayır dualarına dahil etmelerini temenni ederiz.

  Köyümüzde ve Türkiyenin değişik yerlerinde ikamet eden mübarek topraklara niyetlenen köylülerimizede hayırlı yolculuklar diler hacc farizalarını en iyi şekilde yerine getirip sağ selim sevdiklerine kavuşmalarını C. Hak’tan niyaz ederiz...

  Editör  30-11-2007
  KADIN KOLLARI TOPLANTISI...


  23-112007 cuma günü kadın kolları üyeleri “Kurban Bayramı” bayramlaşma organizesinin ön çalışmalarını ve görev dağılımını tamamlama amaçlı Rotterdam'da bir araya gelmişlerdir.

  Bayramlaşma günü yapılacak olan proğramın içeriği ve yapılacak olan aktiviteler hakkında fikir alışverişinde bulunulmuş olup bazı kararlar alınmıştır.

  Bayramlaşma gününden bir hafta önce yine bir araya gelecek olan yönetim kurulu ve kadın kolları üyeleri organizenin eksiksiz olması için son gözden geçirme yapacaklardır.

  Editör  23-11-2007
  YÖNETİM KURULU TOPLANTISI...

  Yönetim kurulu üyelerimiz 18-11-2007 tarihinde Hollanda’nın Oosterhout şehrinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Ayrıca bu toplantıya derneğimizin Kadın kollarıda iştirak ettiler.

  Toplantının gündemi 2007 Kurban Bayramı organizasyonuydu. Tertip edilecek günde köylülerimizle bir araya gelip bayramlaşma gerçekleştirilecektir. Bu birleşimde üyeler arasında en iyisini yapabilmek için fikir alışverişinde bulunuldu ve görev dağılımı yapıldı.

  Bayramlaşma 23-12-2007, pazar günü Rotterdam’daki Mevlana Camii’nde tertip edilmiş olup ileriki günlerde köylülerimize davet mektubu ve bayram tebrik kartı gönderilecektir. Gönderilecek davet mektubunda detaylı açıklamalar yapılacaktır.

  Köylülerimizi duyarlı olmalarını temenni eder, katılımlarınızı arzu ederiz...

  Toplantı tutanakları elimize ulaştığında sitemizde "Bozkandak Dernek" bölümünde yayınlayacağız...

  Editör 19-11-2007

  “HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI YENİDEN YAPILANIYOR”

  Hollanda’da yerleşik olan Karamanlı hemşehrilerimiz, resmi kuruluşunu 1997 yılında gerçekleştirdikleri ‘Hollanda Karamanlılar Vakfı‘ aracılığıyla, aktif çalismalarina hız Verdi. Bu bağlamda haftasonu vakıf binasında önemli bir toplantıya imza attı.

  Larende.com temsilcisi İskender Kayhan'ın da katıldığı toplantıda Hollanda Karamanlılar Vakfı yönetiminin yanısıra Kazımkarabekir, Yollarbaşi, Kızılyaka, Bozkandak, Güldere, Çatak, Burhan, Kılbasan, Maden Şehri, Mandosun, Çukurbag, Çoglu adlı köy dernek temsilcileriyle nasıl birlik ve beraberlik içerisinde çalışılabileceği konu edinildi.

  Ülke genelinde nüfusu yaklaşık 40 bine varan Hollanda`daki Karamanlılar, yaşadıkları ülkeyle uyum içerisinde yaşarken bir taraftan da geldikleri memleketin adet ve geleneklerini umutmayıp, gelecek nesillerine aktarma adına ellerinden geleni yapıyorlar. »»»

  Larende.com 19-11-2007

  NASA'DAN SİTEMİZİ ZİYARET...

  İnternet sitemiz kurulduğundan bu tarafa her gün biraz daha ilgi çekmeye devam ediyor. Köyümüz ve insanımızı dünyaya en iyi şekilde tanıtmak için yoğun çalışmalarımızın bir yerlere ulaştığını ve doğru yolda ilerlediğimizi bilinci içerisindeyiz.

  Son olarak NASA’nında ilgisini çekmiş olan sitemiz bu kuruluş tarafındanda 24 ekim 2007 tarihinde ziyaret edilmiştir. Bu tür gelişmeler bizlere ayrı bir haz ve daha iyisini yapma şefki vermektedir. Her gün biraz daha köyümüz ve köylülerimiz için en iyisini yapmak için canla başla çalışmaktayız... »»»

  Editör  16-11-2007
  HOŞGELDİN AYŞENAZ BEBEK...


  Köylülerimizden Fransada ikamet etmekte olan Meryem ve Seyfettin ÖZLER çiftinin 29-10-2007, pazartesi günü bir kız çocukları dünyaya gelmiştir. Yeni doğan bebeğe AYŞENAZ adı verildi.

  Dernek yönetimi olarak küçük Ayşenaz’a aramıza hoşgeldin der, Özler ailesini tebrik ederiz. ALLAH'tan analı babalı sağlıklı uzun ömürler temenni ederiz.

  Sefa Özler  02-11-2007 
  ÜZÜM ÜRETİCİMİZ PERİŞAN...

  Karaman’da üzüm bağcılığında önemli bir konuma sahip olan merkeze bağlı Bozkandak köyünde bu yıl hasadı biten üzümler köylünün elinde kaldı.

  Tarım ve hayvancılığa dayalı geçim süren 150 haneli 700 nüfuslu Bozkandak köyünde, köylünün bu yıl bağlardan topladığı yaş üzümün kilo fiyatı piyasaya 220 Yeni Kuruş’dan satılınca üretici zor durumda kaldı. Bu hesaplamalara göre de, 220 Yeni Kuruş’tan satılan yaş üzümün 25 kg fiyatı 5.5 YTL’yi bulunca, lüks bir sigara paketinin fiyatıyla eş değerde oldu.

  “Bir paket sigara parasına 25 kg üzüm veriyoruz. Biz üreticiler ne yapalım”diyen Bozkandak Köyü Muhtarı Alaaddin Şen;

  “Allah’a şükür 50 dekar arazide 5000 ağaç üzüm çubuğum var. Bu yıl da 7 ton üzüm topladım. Yetiştirilen üzümlerde, İspitre, Ekşikara, Mahmuduya, Gökyüzü ve Karadımışka gibi bilinen çeşitler de var. Hasattan önce bağda ilaçlama, kükürt, gübre, çapalama ve budalama yaptım. Bu yıl 2 bin YTL giderim oldu. Üzümleri de şu ana kadar da 1.5 YTL satabildim. 500 YTL zararım var. Yetiştirdiğimiz üzümler 220 YTL’den alıcı bulunca 1 paket sigara parasına 25 kg veriyoruz. Köylü ne yapsın, üretici ne yapsın.”diyerek serzenişte bulundu.

  Uyanis 17-10-2007

  DAVET

  Değerli Bozkandaklı hemşehrilerime,

  Allah nasip ederse aralık ayında hacca gideceğiz bu vesileyle bütün eş dost ve köylülerimizi 18-11-2007, pazar günü öğle namazını mutakip sunacağımız yemeğe icabet etmelerini bekleriz.
  Yer: Oosterhout Ahmet Yesevi Camii
  Adres: Klappijstraat 57
  Posta kodu: 4901 HD Oosterhout NB
  Ev adresi: Jan Steenlaan 47
  Posta kodu: 4907 RG Oosterhout NB
  Telefon: 0162-425502
  Cep tel.: 0622-942363
  Cep tel.: 0624-595268

  Not:Bu günümüzde babamız Hakkı Yuvak ve annemiz Fadime Yuvak’ta bulunacaktır görüşmek isteyenlere duyrulur.
   

  Ahmet Gürbüz(Oosterhout) 31-10-2007

  DAVET

  Editör 28-10-2007

  DAVETİYE

  Değerli köylülerimiz;

  Köylülerimizden Rotterdam'da ikamet eden Veysel ve Arife Gülmüş, 17 ve 21 ekim 2007 tarihleri arasında yapılacak olan oğulları Selim Gülmüş'ün düğününe siz köylülerimizi davet etmektedir.

  Sayın köylümüz davetiye dağıtımında titiz davranıp kimseyi unutmamaya çaba gösterecek olduğunu belirtmiştir. Şayet bu çabaya rağmen yinede davet etmeyi unuttuğu veya ulaşamadığı hemköylülerimizi bu vesile ile davet etmektedir ve affınıza sığınıp özür dilemektedir.

  HÜMEYSA & SELİM


   
  KINA  DÜĞÜN

  TARİH

  17-10-2007

  TARİH

  21-10-2007

  SAAT

  18:00 ile 23:00 arası

  SAAT

  16:00 ile 22:00 arası

  YER

  Margriethal zaal 178

  YER

  Party Center De Hooiberg

  ADRES

  Nieuwe Damlaan 5

  ADRES

  Galvanistraat 34-36
    3119 KA SCHIEDAM   3029 AD  Rotterdam

  TEL.:

  +31648340319

  TEL.:

  +31648340319

    Editör  13-10-2007

  RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN...

  Onbir ayın sultanı Ramazan-i Şerifi hayırlısı ile eda ettik. Allah tutmuş olduğunuz oruçlarınızı ve yapmış olduğunuz ibadetlerinizi kabul etsin. Nice böyle RAMAZAN'lara kavuşturmasını temenni ederiz.

  Mübarek RAMAZAN BAYRAMININ bütün İslam alemine hayırlara vesile olmasını başta Irak'ta, Filistin'de, Çeçenistan'da ve dünyanın dört bir yanında zalimlerin zülmü altında inleyen kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olmasını, bütün dünya müslümanlarının bu sızıyı kalbinde duyarak bayram yapmalarını ve onlar için bol bol dua etmelerini dileriz. Bütün müslümanların mübarek RAMAZAN BAYRAMINIZI tebrik eder en derin sevgi ve saygılarımızı sunar, sağlık dolu huzurlu uzun ömürler dileriz...

  Bayram mesajlarınızı eklemek için BAYRAM MESAJLARINIZ'a tıklayın...

  Editör 11-10-2007

  EĞİTİMDE BAŞARIMIZ ARTTI...

  Eğitime yüzde yüz destek kampanyasında köylünün yaptırdığı Bozkandak İlköğretim Okulu başarıya başarı grafiğini yükseltiyor.

  Bu yıl eğitim sezonu sonunda verdiği 15 mezun öğrenciden, 10’u OKS’ye girmeye hak kazanırken, 9 öğrenci 160 ve üzeri puan aldı. Ayrıca 5 öğrencisini OKS’ye yerleştiren Bozkandak İlköğretim Okulu, 3 öğrencisini Anadolu Lisesine, 7 öğrencisini Devlet Parasız Yatılı okuluna ve 2 öğrencisini de Anadolu İmam Hatip Lisesine gönderdi.

  Anadolu Liselerini kazanan öğrencilerinden 2’si Karapınar Anadolu Lisesi, 1’i Karaman Anadolu Lisesi, diğer 2’si de Karaman Anadolu Lisesinde yeni sezonda eğitime başladı.

  Köy okulu da öğrencilerin okulları kazanmasıyla Bozkandak İlköğretim Okulu’nun eğitimde başarı grafiğinin yükseldiğini belirten Okul Müdürü Beytullah Adim;

  “2006-2007 Eğitim öğretim yılında yaptığımız sosyal ve kültürel etkinliklerle okulumuzun adını duyurduk. Bozkandak İlköğretim Okulu OKS sınavında da emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. 2006-2007 Eğitim Öğretim yılında 15 mezun veren okul bunlardan 10 tanesini ortaöğretime göndererek bir başlangıç yapmıştır. 2007-2008 Eğitim Öğretim yılına da aynı hızla başlayan Bozkandak İlköğretim Okulu geçen yıldan daha etkin ve daha başarılı bir yıl geçireceğinin sinyallerini veriyor.”dedi.

  Köyde öğrencilerin başarılı bir eğitim ile çeşitli okullarda okuma olanağı sağlayan öğretmelere de teşekkür eden Bozkandak İlköğretim Okulu Muhtarı Aladdin Şen; “Köylümüz okul yaptı. Öğretmenlerimizde okuttu, öğrencilerimiz başarıya tutundu, çok mutluyuz. Köyüm adına tüm öğretmen ve okul idaresine teşekkürlerimizi sunarız.”dedi.

  Uyanis 04-10-2007

  VEFAT

  Köylülerimizden, köyümüzde ikamet etmekte olan Mevlüt AĞIR geçirmiş olduğu rahatsızlıktan dolayı 09-08-2007 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur.

  Merhuma Allah'dan rahmet ve kederli ailesine baş sağlığı dileriz.

  M. Gülmüş  01-10-2007 
  GEÇMİŞ OLSUN...


  Köylülerimizden Rotterdam’da ikamet eden ve şu an Türkiyede iznini geçirmekte olan Halil(Duran) Çelik (aynı zamanda Bozkandak Derneğinin onursal başkanı) eşi Meryem Çelik’in talihsiz bir ev kazası geçirdiğini ve Konya’da yoğun bakımda yatmakta olduğunu öğrendik.

  Dernek ve site yönetimi olarak köylümüze ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletir, bir an evvel sağlığına kavuşup sevenlerinin arasına dönmesini C. Hak’tan temenni ederiz…

  EK BİLGİ:(M. Çelik, 02-09-2007)
  Selamun aleykum Duran Çelik’in eşi Meryem Çelik köyde kayını Raif Çelik’in balkonundan(damından) akşam 21:00 sıralarında düştü. O gece Raif Çelik”in kızının lokumu vardı. Bu vahim kaza sonucu hemen Karaman Devlet hastanesine kaldırıldı. İlk gün hafızasını kaybetmişti aynı gün hafızası yerine gelmişti.

  Sonrasında Karaman Devlet hastanesinde yapılan araştırmalar sonucu bir sey çıkmayınca Duran Çelik eşini Konya Tıp Fakültesine götürdü. Orada yapılan araştırmalarda karaciğerinde kanama olduğu tespit edildi ve hemen yoğun bakıma alındı. İki gün içerisinde kanama durduruldu. Fakat halen yoğun bakımda yatmaktadır. Doktorların vermiş olduğu bilgilere göre durumu iyiye gitmektedir..

  Editör  02-09-2007 
  GEÇMİŞ OLSUN...


  Köylülerimizden Rotterdam’da ikamet etmekte olan Alirıza Şen, Rotterdam Dijkzicht Ziekenhuis(hastahanesine) ciğerlerinden geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yatırılmıştır.

  Tedavisine halen bu hastahanede devam edilmektedir.

  Site yönetim olarak köylümüze ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletir, bir an evvel sağlığına kavuşup sevenlerinin arasına dönmesini C. Hak’tan temenni ederiz…

  Editör  31-08-2007 
  GEÇMİŞ OLSUN...


  Köylülerimizden Rotterdam’da ikamet etmekte olan Veysel Gülmüş’ ün eşi Arife Gülmüş, Rotterdam IJselland Ziekenhuis(hastahanesine) geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yatırılmıştır.

  Tedavisine halen bu hastahanede devam edilmektedir. Ameliyat için diğer bir hasteneye sevkedildiği bildirilmiştir.

  3 eylül 2007, pazartesi günü başarılı bir ameliyat geçirdiği bildirilmiştir.

  Site yönetim olarak köylümüze ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletir, bir an evvel sağlığına kavuşup sevenlerinin arasına dönmesini C. Hak’tan temenni ederiz…

  Editör  31-08-2007 
  VEFAT

  Köylülerimizden İstanbul'da hastahanede yatmakta olan, Hasan Hüseyin Sevinçkan(Kamilin Hasan Hüseyin) 20-08-2007 tarihinde vefat etmiştir.

  Merhuma Allah' dan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

  A. Gürbüz  20-08-2007 
  KÖYÜMÜZDEN BİR İLK DAHA...

  Her alanda olduğu gibi değişime açık ve teknolojiye ayak uydurma yarışında olan köy ve insanlarımız yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyorlar.

  Aldığımız bilgilere göre köyümüzden yine bir ilk adım daha atılacak ve köyümüze eylül’ün sonlarına ADSL bağlanacağı yönde.

  Bu ADSL hizmetlerinin en çok okulumuzda eğitim gören öğrencilerimizin derslerinde ve araştırmalarında çok büyük faydalar sağlayacağına inanıyoruz. Yakın zamanda okulumuz öğrencileri tarafından çıkartılan “Kardan Çocuk” dergimizin gelişmesinde ve daha çok kitlelere ulaşmasında büyük katkıda bulunacığına inanıyoruz.

  Ayrıca bu hizmetin büyük bir bölümünün köy ve yurtdışında yaşayan insanlarımızın eş dost ve akrabaları ile haberleşmelerinde çok büyük kolaylıklar sağlayacağı kesin.

  Önce GSM şebekesi sonrasında kendi insanımızın çabalarıyla tamamlayıp geçen yıllarda hizmete açılan ilköğretim okulumuz, hizmete girmek üzere olan kanalizasyon ve yakın zamanda ADSL’le dünyaya açılma düşüncesinde…

  Emeği geçen herkeze şükranlarımızı sunar, gelecek hizmetin insanlarımız için faydalı olması temennisiyle...

  Editör  04-08-2007 
  GURBETTE KÖMBE ÖZLEMİ...

  Hollanda Rotterdam’da yaşayan Ramazan ve Birgül Gürbüz çiftleri Kömbe özlemlerini gidermek için evlerinin bahçesine TANDIR yaptılar.

  Kömbe özlemlerini gidermek damak tadımızı hatırlamak için hısım akrabayı da davet etmeyi ihmal etmiyorlar.

  Damak tadımızın özlemini gidermek için bu örnek davranıştan dolayı köylülerimizi tebrik ederiz. Dileriz bu hareket diğer köylülerimize örnek teşkil eder ve imkanı olan hemköylülerimizin bu uygulamayı gençlerimize örnek olması açısından kendi çaplarında devam ettirmeleridir.

  Editör  28-07-2007 
  2007 TÜRKİYE GENEL SEÇİMLERİ...
  AKP : 198
  SP : 93
  CHP : 6
  MHP : 5

  22 Temmuz 2007 Türkiye Genel Seçimlerinin heyecanı köyümüzde de yaşandı. Partilere göre oy dağılımı yandaki tabloda belirtilmiştir.

  Memleketimize ve milletimize hayırlı olması temennisi ile.

  bozkandak.com  23-07-2007 
  AÇIK MEKTUP...

  Avrupadaki Bozkandaklılar Derneğinden Bozkandak Köyü Muhtarımız Sn. Alaaddin Şen’e açık mektup.

  Rotterdam, 12 temmuz 2007

  Konu: Birinci Avrupadaki Bozkandak Köylüleri Günü,

  Allah’ın selamı Üzerinize olsun.

  Sayın Muhtar,

  Öncelikle derneğimize ve 24 haziran 2007, pazar günü Hollanda’nın Rotterdam Şehrinde gerçekleştirdiğimiz Birinci Köylüler Günü kutlamalarına gösterdiğiniz ilgiden dolayı şahsınıza ve değereli hocamız Zekeriya Boray’a teşekkür ediyoruz. İlginiz bizi oldukça memnun etti.

  DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...

  Editör  15-07-2007 
  SILA YOLUNDA & TATİL 2007...

  Avrupa da yumuşak geçen kışdan sonra şu günlerde yağmur hakim. Öyle olmasından dolayı sıla hasreti memleket sevdası insanlarımızı yaz tatillerini memleketlerinde geçirmek üzere yollara düşürdü. Kimileri uçak, kimileri gemi çoğunluk ise kendi araçları ile sıla-i rahim etmek için memlekete doğru yola çıktılar çıkacaklar.

  Memleket yolunda bilhassa kendi araçları ile yolculuk yapan insanlarımız değişik zorluklar bekliyor. Kolay değil 3.000 km. üzerinde ve 2-3 veya 4 gün sürebilen bir yolculuk macerası bu. Sabır ve sükünet memleket hasretini dindirme, hısım akraba ve eş dostla hasret giderme sılaya bir an evvel ulaşma düşüncesi ve beklentisi ile aşılır bunca uzun yollar dağlar tepeler...

  Bazılarımız her yıl, kimilerimiz ise anca iki veya üç yılda bir sıla-i rahim etme imkanını bulabilmektedir. Gönül istemezmi her yıl memleketin temiz havasını solumayı, anne baba kardeşleri ile hasret gidermeyi. Velakin değişik neden ve sebepler ile neyazıkki çoğu zaman mümkün olmuyor. Ama sağlık, olsun iki üç yılda da olsa memleketi ziyarete hazırlanmak heyecanlandırıyor insanı...

  Bunlardan en önemlisi ise kazasız belasız sağ selim tatilimizi her nerede istiyorsak gerçekleştirip geri evimize işimize dönmemizdir. Hangi taşıma aracı ile yolculuk ederseniz edin Allah kazadan beladan korusun, sağ selim çocuğunuzla sevdilerinizle tekrar evinize yaşadığınız ülkeye dönmeyi nasip etsin. Kendi araçları ile yolculuk yapanlar ne olur yavaş ve dikkatli seyahat edin. Bir gün sonra varın ama sağ selim, kazasız belasız ulaşın varacak olduğunuz memleketinize...

  SILA YOLUNDA İLERLEYEN BÜTÜN YOLCULARIMIZA KOLAYLIKLAR DİLER İZ. ALLAH KAZA, BELA VERMESİN VE ZORLUKLAR GÖSTERMESİN... HAYIR DUALARINIZI BÜTÜN SILA YOLUNDA OLAN YOLCULARIMIZ İÇİN EKSİK ETMEYİN...

  HERKEZE HAYIRLI YOLCULUKLAR, YOLUNUZ AÇIK OLSUN...

  Selam ve Dua ile

  Editör   04-07-2007 
  GURURLANDIK...

  Geçen Salı gün Karaman´da bir araya gelen Memur-Sen üyeleri bugün yapılan piknikle biraraya geldiler.

  Memur-Sen´e bağlı Sağlık-Sen Karaman temsilciliği tarafından tertip edilen piknik bugün, Vali Hakkı Teke Ormanı´nda yapıldı. Yapılan pikniğe SAĞLIK-SEN Genel Sekreteri Hüsnü KAYMAZ başta olmak üzerei Sağlık-Sen Karaman Teşkilatı üyeleri katıldı. Yapılan piknikte bir konuşma yapan SAĞLIK-SEN Genel Sekreteri Hüsnü KAYMAZ, yapılan pikniğe katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Kaymaz açıklamasında; Sağlık-Sen´in Türkiye´nin en büyük ivmeye sahip sendika olduğunu söyledi. Yapılan piknikte, Yılın doktoru seçilen Sağlık-Sen üyesi doktor ABDURRAHMAN ÖZBAY´a ve, yılın hemşiresi seçilen Sağlık-Sen´e bağlı hemşire Cemile ESKİ´ye plaket verildi. Yapılan piknik ikramlarla ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

  GsrtKaraman  01-07-2007 
  GEÇMİŞ OLSUN...


  Konya da ikamet etmekte olan Süleyman TUNÇ(Aksülüman) bugün öğle saatlerinde kalp krizi şüphesiyle Meram Devlet Hastanesine kaldırılıp, yoğun bakımda alınmıştır. Kalp damarlarından birinin tıkanık olduğu tespit edilmiş olup Konya Büyükşehir Belediye Hastanesine sevkedilmiştir..

  Tıkalı olan kalp damarına anjio tedavisi uygulanan köylümüzün sağlık durumunun iyi oluduğunu ve taburcu edildiği bildirilmiştir.

  Dernek yönetimi olarak köylümüze, yakınlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve bir an önce eski sağlığına kavuşmasını Cenabı Hak'tan niyaz ederiz.

  Editör  03-07-2007 
  BASINDA BİZ...


  Yaptığı şölenler, kısa zamanda kendi imkanlarıyla yaptırıp açtıkları okul, fanatik muhtarı ve en önemliside birbirlerine olan bağları ile bir başka köy BOZKANDAK.

  Karaman merkeze bağlı Bozkandak Köyü halkı, gurbettede birbirlerine desteği eksik etmiyorlar. Bunun en güzel örmeğini haftasonu yaptıkları piknikle gösterdiler. Yağışlı havaya aldırış etmeyen yüzlerce Bozkandaklı gurbetçi doyasıya eğlenip hasret giderdiler. Yapılan piknite palyaço gösterisi ve oyun alanları çocukları çok eğlendirdi. Yine sahne alan ve Bozkandaklı olan Grup kardelen üyesi Abdullah Sevinçkan ve Ezgi sanatçısı Yusuf Meral söyledikleri ezgilerle katılımcılara keyifli anlar yaşattılar. Katılan herkesin büyük keyif aldığı piknik, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

  GsrtKaraman  27-06-2007 
  DERNEK BAŞKANININ YAPTIĞI KONUŞMA METNİ...

  24-06-2007

  Rotterdam

  Açılış konuşması

  Kıymetli büyüklerim değerli arkadaşlar saygı değer bacılarım ve geleceğimizin teminatı çocuklar. Hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

  Uzaktan, yakından bu toplantımıza katılarak bizi şereflendiren ve bu birlikteliğimize, bu dayanışmamıza katkıda bulunan her köylümüze teşekkür ediyorum, hepiniz hoş geldiniz.

  DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...

  Editör  24-06-2007 
  1. BOZKANDAKLILAR PİKNİĞİ...


  24 haziran 2007 pazar günü planlanan Bozkandaklılar günü hava muhalefetine rağmen azımsanmayacak katılımla gerçekleştirildi. Bu organizeyi Bozkandak Derneği yönetimimiz yeni kurulmasına rağmen, 3 hafta gibi kısa bir zamanda sıkı bir çalışmayla gerçekleştirdi. Bu organizede maddi ve manevi emeği geçen herkeze burdan şükranlarımızı sunarız.

  Günümüze Hollanda'nın dört bir yanından gelen köylülerimizin katılımlarıyle neşeli ve hoş bir şekilde geçti.

  Günde çocuklar için hava balonları, palyaço yetişkinlerimiz için Grup Kardelenin hoş ezgileriyle hoşça bir vakit geçirip, muhabbet etme imkanı bulmuşlardır. Aynı ülkede yaşamalarına rağmen yıllardır birbirlerini gör(e)meyen insanlarımız bir araya gelip memleket anılarını tazeleme imkanı buldular. Ayrıca günümüzde çeşitli hediyeli yarışma tertip edilmiştir.

  Bir dahaki seneye inşaallah daha kapsamlı bir organize tertip edeceğiz. Bugünki katılım dernek yöneticilerini teşvik etmiş olup köylülerimize daha iyi hizmet etmeyi hedef almıştır.

  Elimizdeki ilk piknik resimlerine bakmak için aşağıdaki linklere TIKLAYINIZ...

  PİKNİK RESİM ALBÜMÜ -1- (Mesut Cengiz)
  PİKNİK RESİM ALBÜMÜ -2- (İlhami Gülmüş)
  PİKNİK RESİM ALBÜMÜ -3- (Abdullah Uysal)

  Editör  24-06-2007 
  KÖYÜMÜZDEN BİR İLK DAHA...


  Köyümüz okulu dergi çıkardı
  “Kardan Çocuk” kampanyası ile eğitim faaliyetlerinde adını sıkça söz ettiren Bozkandak İlköğretim Okulu, eğitim dergisinde ilk sayısını çıkardı.

  Yıl sonu etkinlikleri kapsamında öncü eğitim faaliyetlerinde bulunan Bozkandak İlköğretim Okulu “Bozkandak Kardan Çocuk” adı altında dergini çıkardı.

  Okul Müdürü Yunus Özdemir’in başarılı çalışmaları ile ön plana çıkan dergide, okul öğretmenler ve öğrencilerin şiirleri, yazı dizileri ve çeşitli türde hikayeleri yer alıyor. Dergide ayrıca, eğitime destek kampanyasında köy muhtarlığı, sportif dayanışmada jandarma işbirliği ve köylü dayanışmadan görüntüler ile yaygın kütüphane hizmetleri geniş basın arşivi ile göze çarpıyor.

  Köy okulu olarak böylesine eğitim hizmetinde görev almaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Okul Müdürü Yunus Özdemir;
  “Dergimizin çıkarılmasında benle beraber değerli öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerimiz ile velilerimizin destekleri bizleri mutlu etti. Köyde her yaptığımız faaliyetlerimizde köylülerimizi de yanımızda hissetmek ve böylesine anlamlı eğitim faaliyetlerini yayında buluşturmak güzel bir temennimizdi. Bunu da başardık. Bozkandak İlköğretim Okulu olarak inşallah bunda sonra da yaygın eğitim faaliyetlerine devam etme arzusu içindeyiz. Katkılarından dolayı herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.”dedi.

  Uyanış  20-06-2007 
  GEÇMİŞ OLSUN...


  Hollanda Rotterdam'da ikamet etmekte olan Hüseyin GÜLMÜŞ(Garip Hüseyin) geçirmiş olduğu rahatsızlıklardan dolayı Rotterdam Clara ziekenhuis hastanesinde yatmakta olduğu bildirilmiştir.

  Köylümüzün rahatsızlığına henüz bir tehsiş konulamadığından, tedavisine hastanede devam edilmektedir.

  Dernek yönetimi olarak köylümüze, yakınlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve bir an önce eski sağlığına kavuşmasını Cenabı Hak'tan niyaz ederiz.

  Editör  19-06-2007 
  HOŞGELDİN MEHMET BEBEK...


  Köylülerimizden Şuayip ve Emine EROĞLU çiftinin 13-06-2007, çarşamba günü bir erkek çocukları dünyaya geldi. Yeni doğan bebeğe MEHMET adı verildi.

  Dernek yönetimi olarak küçük Mehmet’e aramıza hoşgeldin der, Eroğlu ailesini tebrik ederiz. ALLAH'tan analı babalı sağlıklı uzun ömürler temenni ederiz.

  Editör  17-06-2007 
  KINAYA DAVET...

  Editör  15-06-2007 
  2. GENEL YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI...


  10 haziran 2007, Pazar günü saat 13:00 de 2. genel kurul toplantısı Rotterdam’da gercekleştirildi. Toplantıda Cemil Gülmüş ve Sabir Özler dışında yönetim kurulu üyeleri hazır bulundular. 1. genel kurul toplantı tutanağı okundu ve kabul edildi. Okumak için TIKLA »»

  Bu arada üye kaydı yaptırmak için ulaşamadığımız köylülerimizden ricamız, herhangi bir yönetim üyemizden “ÜYE KAYIT FORMU”’ u temin edip üyelik kaydınızı bir an evvel yaptırmanız.

  Toplantıda 2007 yılı izin sezonu öncesi yapılması düşünülen “BOZKANDAKLILAR GÜNܔ organizesi tarih, yer ve proğram içeriği değerlendirildi ve karara bağlandı. Köylülerimize hoş sohbet bir gün geçirebilmeleri için her şey düşünüldü.

  Buna göre 24 HAZİRAN 2007, PAZAR SAAT 12:00 – 17:30 arası ROTTERDAM şehrinde yapılacaktır. Bu konuyla ilgili davetiye ve proğram önümüzdeki günlerde köylülerimize posta ile ulaştırılacaktır. Bu konuyla ilgili bilgiler önümüzdeki günlerde detaylı bir şekilde sitemizde yer alacaktır.

  AYRICA DERNEK YÖNETİMİ OLARAK ÖZELLİKLE HOLLANDA DIŞINDA YASAYAN KÖYLÜLERİMİZİN DE BU GÜNE KATILMALARINI CANİ GÖNÜLDEN İSTİYORUZ. HOLLANDA DIŞINDA YAŞAYAN HISIM AKRABALARINIZI BU GÜNE DAVET ETMENİZİ RİCA EDİYORUZ...

  Editör  10-06-2007 
  HAYIRLI OLSUN...


  Köyümüzde faliyetlerini sürdüren kalkınma koöparatifimizin bu yılki genel kurul toplantısı yapıldı. Yönetime Hayati BAYDEMİR, Raif ÇELİK ve Mustafa KAÇMAZ üyelerimizin oyunun çoğunluğuyla seçildiler.

  Koöperatifimiz hersene olduğu gibi bu yılda faliyetlerine devam edecektir. Koöparatifimizin 50.000YTL malvarlığı ve 30.000YTL nakit parası vardır.

  Bundan soraki yıllarda inşaallah dahada artacaktır.

  Hayati Baydemir  05-06-2007 
  GEÇMİŞ OLSUN...


  Köylülerimizden Rotterdam’da ikamet etmekte olan Veysel Gülmüş’ ün eşi Arife Gülmüş, 29 mayıs 2007 salı günü Rotterdam IJselland Ziekenhuis(hastahanesine) ciğerlerinden geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yatırılmıştır.

  Tedavisine halen bu hastahanede devam edilmektedir.

  Site yönetim olarak köylümüze ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletir, bir an evvel sağlığına kavuşup sevenlerinin arasına dönmesini C. Hak’tan temenni ederiz…

  Ahmet Gürbüz  31-05-2007 
  HOŞGELDİN ENVER BEBEK...


  Köylülerimizden İsviçre de ikamet etmekte olan Metin ve Suzan BAYDEMİR(Rahmetli Enver Şen’in kızı) çiftinin 22 mayıs 2007, Salı günü bir erkek bebekleri dünyaya gelmiştir. Bebeğin ve annenin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirilmiştir.

  Site yönetimi olarak anne ve babayı tebrik eder Enver bebeğe aramıza hoşgeldin der, sağlıklı uzun ömürler temenni ederiz...

  Editör  22-05-2007 
  1. GENEL YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI...


  20 mayıs 2007, pazar günü 1. genel kurul toplantısı Rotterdamda yapıldı. Toplantıya 17 genel yönetim kurulu üyesinden 12 si iştirak etti ve 5 üye mazuret bildirdi.

  Toplantıda Dernek TÜZÜĞÜ madde madde incelendikten sonra oy birliğiyle kabul edildi. Sonrasında yönetim “GÜNLÜK YÖNETİM” ve “GENEL YÖNETİM” olarak ikiye ayrıldı.

  Bununla birlikte genel yönetim içerisinde “BÖLGE TEMSİLCİLERİ” belirlendi. Bu temsilciler en yakın zamanda bölgelerindeki köylülerimizi sahsen olmazsa yönetimde yer alan bir üye ziyaret edecek olup aynı zamanda “ÜYE KAYIT FORMU” nu doldurup imzalatacaklardır.

  Ayrıca 2007 yılı izin yılı başlamadan 1. Bozkandak'lılar gününü organize edilmesi kabul edildi ve organizenin eksiksiz düzenlenmesi için yönetici üyeler arasında görev dağılımı yapıldı.

  10 haziran 2007, pazar günü saat 13:00 de Rotterdam’da yine aynı toplantı yerinde bir araya gelinip gelişmeler değerlendirilecek, tertip edilecek 1. Bozkandak’lılar gününü kesinleştirilmeye çalışılacaktır.

  Her ne kadar mazuretli katılamayan yönetici köylülerimizin bu gününü yani 10 haziran 2007 bu toplantıya ayırmalarını katılmalarını bekliyor ve arzu ediyoruz...

  Editör  20-05-2007 
  KÖYÜMÜZDE BİLGİSAYAR VAR İNTERNET YOK...


  Karaman'ın Bozkandak köyünde modern bir bilgisayar odasına sahip olan ilköğretim okulunda internetten yararlanılabilmesi için, altyapı eksikliğinin giderilmesi gerekiyor.

  Karaman'a 45 kilometre uzaklıktaki Bozkandak köyü Muhtarı Alaaddin Şen, Toroslar'daki köylerinde hemen hemen herkesin yurt dışında bir yakını olduğunu belirtti.


  Geçen yıl kendi imkanlarıyla eski köy okulunun yerine yeni bir ilköğretim okulu yaptırdıklarını ifade eden Şen, okulun 2006-2007 eğitim öğretim yılında hizmete girmesiyle köylerinde okula gitmeyen kız ve erkek çocuk kalmadığını bildirdi.

  Şen, okulun yeni ve modern olduğunu, imkan olarak da birçok okuldan daha iyi durumda olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Okulda, içinde 30 adet bilgisayarı olan bilgisayar odamız var. Ne yazık ki bu bilgisayarlardan öğrencilerimize bilgi akışını sağlayacak internet bağlantısından faydalanamıyoruz. Bu da bizi üzüyor. Çocuklarımız birçok araştırma ödevi için Karaman'a gitmek zorunda kalıyor. Onların bilgisayarların başında oturup da internet hizmetinden faydalanamamalarını görmek bizi üzüyor. Bu nedenle dört gözle köyümüze internet hizmetinin gelmesini bekliyoruz.''

  100 haneli köylerinde hemen herkesin yurt dışında bir yakını olması nedeniyle, gerek Karaman'da gerek yurt dışındaki vatandaşların karşılıklı özlemini gidermek için internet sitesi de kurduklarını anlatan Şen, ''Gurbetçiler yakınlarıyla kolay şekilde görüşebilmek için buradaki yakınlarına bilgisayar almış. Çocuklar da internetten faydalanmak istiyor. Telekom yetkilileri en kısa zamanda hizmetin verileceğini söylüyor. Ama internet hizmeti ne zaman gelecek bilmiyoruz'' diye konuştu.(kgrt.net  09-04-2007)

  Editör   15-05-2007 
  DAVETİYE

  Değerli köylülerimiz;

  Köylülerimizden Rotterdam'da  ikamet eden Ramazan ve Birgül Gürbüz'ün, 17 ve 28 mayıs 2007 tarihlerinde yapılacak olan oğulları Erkan'ın kına ve düğününe siz köylülerimizi davet etmektedir.

  Sayın köylümüz davetiye dağıtımında titiz davranıp kimseyi unutmamaya çaba gösterecek olduğunu belirtmiştir. Şayet bu çabaya rağmen  yinede davet etmeyi unuttuğu veya ulaşamadığı hemköylülerimizi bu vesile ile davet etmektedir ve affınıza sığınıp özür dilemektedir.
  NOT: ÖNCEKİ DAĞITILAN DAVETİYELERDEKİ BELİRTİLEN TARİH VE DÜĞÜN YERİ ADRESİ DEĞİŞMİŞTİR...


  KINA  DÜĞÜN

  TARİH

  17-05-2007

  TARİH

  28-05-2007, PAZARTESİ

  SAAT

  18:00 ile 24:00 arası

  SAAT

  18:00 ile 24:00 arası

  YER

  PARTYCENTRUM JANSEN

  YER

   PARTYCENTRUM HOOIBERG

  ADRES

  Vijverhofstraat 116-122

  ADRES

  Galvanistraat 34-36
    3032 SP Rotterdam   3029 AD Rotterdam/West

  TEL.:

  +31 646 72 77 60

  TEL.:

  +31 646 72 77 60

  Editör  30-04-2007

  HOŞGELDİN HASAN ALİ BEBEK...


  Köylülerimizden Karaman’da ikamet etmekte olan Hasan Hüseyin ve Hüdadan ŞEN çiftinin 23 nisan 2007, pazartesi günü bir erkek bebekleri dünyaya gelmiştir. Bebeğin ve annenin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirilmiştir.

  Site yönetimi olarak anne ve babayı tebrik eder Hasan Ali bebeğe aramıza hoşgeldin der, sağlıklı uzun ömürler temenni ederiz...

  Editör  25-04-2007 
  KÖYÜMÜZDE ASR-I SAADET COŞKUSU...


  Anadolu Gençlik Derneği Karaman Şubesi tarafından Kutlu Doğum haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Asr-ı Saadet Gecesi Karaman’ın Ermenek İlçesi ve Bozkandak Köyüne yapıldı.

  Bozkandak köyü İlköğretim Okulu Konferans Salonunda yapılan programa Anadolu Gençlik Derneği Karaman Şubesi Başkanı Mehmet Emin Eren, Saadet Partisi Karaman İl başkanı Abidin Çağlayan, Saadet Partisi Karaman İlçe Başkanı Şaban Şahin ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan Köy Muhtarı Alaaddin Şen programın hazırlanmasında emeği geçen Anadolu Gençlik Derneği Karaman Şubesine teşekkür etti.

  Gecede, Mısırlı Dünya Birincisi Hafız Memduh Cude Saad, okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile Bozkandak halkına ziyafet sundu.. Semazen gösterileri ile renk kazanan gecenin finali, Mehmet Ünalan’dan ilahi ezgilerle verdiği konser ile son buldu.

  Uyanış  24-04-2007 
  DAVET...


  22 NİSAN 2007, PAZAR GÜNÜ SAAT 20:30’DA BOZKANDAK İLKÖĞRETİM OKULU ÇOK AMAÇLI SPOR SALONUNDA KUTLU DOĞUM HAFTASI MÜNASEBETİ İLE KUR’AN TİLAVETİ, SEMAZEN VE SİNEVİZYON GÖSTERİSİ YAPILACAKTIR.

  PROGRAMA MISIRDAN DÜNYA BİRİNCİSİ HAFIZLAR KATILACAKLARIDIR. BÜTÜN HEMŞERİLİERMİZ DAVETLİDİR.

  SAYGILARIMLA
  ALAADDİN ŞEN
  BOZKANDAK KÖYÜ MUHTARI

  Alaaddin Şen  20-04-2007 
  HAYIRLI OLSUN...

  8 nisan 2007, pazar günü yapılan Hollanda’da yaşayan köylülerimizin çabalarıyle hayata geçirilmek istenen dernek çalışmaları olumlu yönde sonuçlandı. Yoğun katılımla gerçekleşen toplantıda İlhami Gülmüş, Mustafa Uysal ve Adem Boray dernek yönetimini belirleme görevine uygun bulundular ve oy birliğiyle kabul edildi.

  Adı geçen köylülerimiz bir isim listesi(şehirlere göre sorumlu) hazırlamış olup önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelip listede ismi geçen köylülerimizle ilk yönetim toplantısı gerçekleştireceklerdir. Bu toplantıda dernek tüzüğü hazırlanacak, bütçe belirlenecek ve geleceğe yönelik planlar hazırlanıp değerlendirilecektir.

  Derneğimizle ilgili gelişmeleri “Köy Derneğimiz” bölümünden takip ebebileceksiniz.

  -----//-----

  BOZKANDAK KÖYLÜLERİ TOPLANTI TUTANAǦI -3-

  Rotterdam, 8 nisan 2007

  Yemekli Toplantı.

  Katılanlar: Abdullah Uysal, Adem Boray, Ahmet Gülmüş, Ahmet Gürbüz(baba adı Mevlüt), Ahmet Gürbüz(baba adı: Muzaffer), Ahmet Özler, Cemil Gülmüş, Bünyamin Gülmüş, Duran(Halil) Çelik, Hüseyin Gürbüz, Fatih Özler, İhsan Baytekin, İlhami Gülmüş(toplantı başkanı), Seyit(İlhan) Cengiz, İlyas Baytekin, İsmail Aygündüz, İsmail Gülmüş, Mehmet Şen, Menduh Çelik, Mesut Cengiz, Muammer Gülmüş, Muhsin Uyar, Mustafa Baytekin, Mustafa Gülmüş, Mustafa Gürbüz, Mustafa Uysal(toplantı notlarını alan), Ömer Duran, Ömer Özler, Ramazan Cengiz, Ramazan Gürbüz, Sabit Özler, Salih Özler, Selim Özler, Süleyman Özler, Veysel Gülmüş, Yusuf Uyar ve Ziya Şeker.

  Devamı için TIKLA...»»

  Editör  18-04-2007 
  GEÇMİŞ OLSUN...


  Köylülerimizden Ayrancı ilçesinin Akpınar köyünde imamlık görevini yapmakta olan AliBeki BORAY 05-04-2007, Perşembe günü kaza geçirmiştir. Şahsi otomobili ile Akpınar köyünden Karaman istikametine gelmekte iken yoğun sis nedeni ile kaza yapmıştır. Alibeki BORAY kazayı hafif sıyrıklarla atlatırken otomobilinde maddi hasar meydana geldi.

  Site yönetimi olarak köylümüze ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi bildirir, sağlıklı uzun ömür temenni ederiz.

  bozkandak.com  06-04-2007 
  TOPLANTIYA DAVET MEKTUBU...


  Değerli köylülerimiz,

  23/24 mart 2007 itibariyle Hollanda'da yaşayan köylülerimize, 8 nisanda yapılacak toplantı için davetiye mektubu gönderilmiştir. Bu mektuplar gerek posta gerekse elden sizlere ulaştırılmıştır.

  Katılmak isteyen köylülerimizin davet mektubunda belirtildiği şekilde en geç 2 nisan 2007 önce, toplantıya iştirak etme isteklerini belirtmeleri isimlerini yazdırmaları gerekmektedir...

  Şayet elinize davet mektubu ulaşmadı ise örnek mektubu okuyabilmek için burayı TIKLA

  Editör  24-03-2007 
  BOZKANDAK'A KÜLTÜR KOMPLEKSİ...
  Karaman Merkeze bağlı Bozkandak köyünde eski ilköğretim okulu binası Kültür Sitesi olarak hizmet verecek.

  Eğitim ve sosyal içerikli faaliyetlerinden son aylarda adından sıkça söz ettiren Bozkandak köyünde, Okul Müdürü Yunus Özdemir, kardan çocuk kampanyası ile okulda kütüphane oluşturduklarını ve kampanya çerçevesinde Gebze Özel Hisar İlköğretim Okulu ile kardeş okul olduklarını açıkladı.

  Öğrenciler arasında mektup kardeşliği de başlatan Okulda, TÜTSİS firmasının desteği ile 21 bilgisayarlı bilgisayar teknoloji sınıfı da oluşturuldu.

  Okul Müdürü Yunus Özdemir ve eğitim çalışanları öncülüğünde şimdi, köy muhtarlığı ve bazı kurumlarında ortak çalışması ile eski İlköğretim okul binasının Kültür Sitesine dönüştürülmesi için İl Özel İdare Müdürlüğünden oluru çıktı.

  Bozkandak köyünde eski okulun kültür sitesine kazandırılması ile, binanın köyde yöresel oyunlarının sergilendiği, kütüphane, eğitici oyunlar ve bir de çocuk parkı ile hizmet vermesi amaçlanıyor. Okul Müdürü Yunus Özdemir, Bozkandak köyünde dayanışma ve katılımcı anlayışla nelerin başarılabileceğini gösteren örnek çalışmaları yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini söyledi.

  Uyanış  17-03-2007 
  BOZKANDAK KÖYLÜLERİ TOPLANTI TUTANAĞI...

  Bozkandak Köylüleri Toplantı Tutanağı

  Rotterdam, 4 mart 2007

  Yemekli Toplantı.

  Katılanlar: Duran (Halil) Çelik, Mustafa Gülmüş, İlhami Gülmüş( toplantı başkanı.) Ahmet Gürbüz (baba adı Mevlüt), Bünyamin Gülmüş, Hayri Şen, Ahmet Gülmüş, Adem Boray, İsmail Gülmüş, Adem Özler, Hüseyin Gürbüz, Ömer Özler ve Mustafa Uysal (toplantı notlarını alan).

  Geç katılanlar: Sabit Özler, Fatih Özler ev Muhsin Uyar

  Açılış: Kuran-ı Kerim. Toplantı başkanı İlhami Gülmüş toplantıya katılanlara teşekkür etti.

  Bildiriler:


  Devamı için TIKLA...>>>  

  Editör  13-03-2007 
  KARAMAN ALAY KOMUTANI...


  09-03-2007 cuma günü Karaman Alay Komutanın katılacağı BİE kupa töreni olacak. Kızılyaka Jandarma komutanlığının düzenlemiş olduğu köyler arası voleybol turnavasında köyümüzde yapılacak törende basın önünde kupasını verecektir. Gençlerimize teşekkür ediyorum, herkese saygılar selamlar

  Alaaddin Şen  07-03-2007 
  OKULLAR ARASI KİTAP KARDEŞLİĞİ...
  * Karaman Lisesi öğrencileri, Bozkandak köyünde kardeşlerine kitap götürdü.

  Karaman Lisesi öğrencilerinden bir gurup kendi ifadelerine göre “ ceza olarak algıladıkları temizlik işini görev bilerek” çıktıkları yolda gül bahçeleri ile dolu bir çevre bırakarak ilerliyorlar.

  Kendilerine başlangıçta “kitap” konusunu görev edinen bu öğrenciler konuyu açtıkları öğretmen ve idarecilerinin de büyük teşvik ve desteği ile her kesimden topladıkları kitap ve basılı malzemeyi elden geçirerek yaralanabilecek kaynakları ihtiyaç sahiplerine, kullanılmayacak olanları da geri dönüşüm için ilgili yerlere aktarıyorlar.

  Bu kapsamda geçtiğimiz hafta yine Karamanın örnek okullarından olan ve düzenlediği “Kardan Çocuk” kampanyası ile takdir toplayan Bozkandak İlköğretim okulu ile, Karaman Lisesinin ortak bir etkinliği vardı.

  Bu amaçla Bozkandak Köyünde düzenlenen törene Karaman Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Selçuk, Karaman Lisesi Müdürü Hasan Hüseyin Yıldırım, Müdür Yardımcısı Zeki Tuman, Bozkandak İlköğretim Okulu Müdürü Yunus Özdemir, köy muhtarı, okul öğretmen ve öğrencileri katıldı.

  Tören de bir açış konuşması yapan Okul Müdürü Yunus Özdemir bu etkinliğin düşünülmesinden öğrencileri ile birlikte duyduğu mutluluğu dile getirerek: “Liselerde şiddet furyasını gerek haber kanalları ile, gerekse başka amaçlarla körükleyenlerin, ya da şiddeti nasıl önleyebiliriz sorusunu iyi niyetli olarak soranların Karaman Lisesini ve tabi bu içinde bulunduğumuz tabloyu görmek için Bozkandağa kadar gelmeleri gerekmektedir. Halka halka büyüyerek devam edeceğine inandığım ilköğretim ve ortaöğretim arasındaki bu kardeşlik ve dayanışma örneğinini daha büyük atılımlara vesile olacağı kanaatindeyim. Yeter ki biz işlerimizi yaparken bir prosedürü gerçekleştirme duyarsızlığı ile değil işlerimize okullarımıza ruhumuzu, kalbimizi koyma duygusuyla hareket edelim” diyerek etkinlikte emeği geçen “kaldır at” kampanyası uygulayıcısı öğrencilere ve onlara örnek olan Karaman Lisesi Müdür ve idarecilerine teşekkür etti.

  Daha sonra öğrenciler hazırladıkları programı öğretmenlerine ve arkadaşlarına sundular. Bu çerçevede ilginç konuşmalar ve şiirler de dinlendi. Bu konuşmalardan bir tanesinde 8. sınıf öğrencisi Ramazan Uyar “bizlerin şehirlerdeki öğrencilerden hiçbir farkımız yok. Aldığımız eğitim de onların ki ile aynı. Bizler bu imkânları en iyi şekilde kullanarak etkinliler geçekleştiriyoruz. Geçen yıl öğretmenlerimizin desteği ile bir tiyatro gerçekleştirdik. Bu yıl da şiir dinletisi tertip ettik. Bu çalışmalarımızdan gurur duyuyor ve daha iyisini yapmamız için destekleriniz bekliyoruz” dedi.

  Karama Lisesi Müdürü Hasan Hüseyin Yıldırım da okulların geçmişe göre daha iyi şartlarda olduğunu belirterek Karaman Lisesi öğrencilerinin bu etkinliğinden ve bu etkinliğin Bozkandak ta yansımalarından memnuniyetini dile getirdi.

  Kampanya öncüsü öğrenciler adına konuşan Sinem Özşimşir de kampanyanın oluşum fikrini ve uygulamalarını anlattı. Özşimşir “Başlangıçta ceza olarak algıladıkları çevre temizliğinin bu gün bir keyif haline geldiğini gördük bu tür faaliyetler bizi son derece mutlu ediyor. Öğretmenlerimizin destekleri bizleri daha güzel işler yapmaya yönlendiriyor. Burada olmaktan ve kardeşlerimizle kaynaşmaktan sonsuz mutluluk duyduk” dedi. Törenden sonra okul kütüphanesinde Karaman Lisesi Öğrencilerinin getirdikleri kitaplar Bozkandak İlköğretim öğrencilerine teslim edildi.

  Uyanış  23-02-2007 
  GEÇMİŞ OLSUN...


  Köylülerimizden İstanbul’da ikamet etmekte olan Zekiye Sevinçkan 26-01-2007 tarinde Bakırköy Devlet Hastanesine acil hastaneye yatırıldığı ve büyük bir ameliyat geçirdiği bildirilmiştir.

  Fakat ameliyata bağlı şikayetleri arttığı için ayrıca durumunda bir düzelme olmadığından şu anda halen hastanede yatmakta olan köylümüz yakında bir ameliyat daha geçireceği iletilmiştir.

  Köylümüze acil şifalar diliyor bir an evvel eski sağlığına kavuşması için Allah’dan duacıyız…

  Sevim Gürbüz  12-02-2007 
  VEFAT

  Köylülerimizden Rahmetli Mustafa GÖKMEN(Güdük)'in hanımı Dursun Gökmen 11-02-2007 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Allah' dan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

  Cenaze aynı gün köyümüzde defnedilmiştir.

  Ulvi Kaya  11-02-2007 
  HOLLANDA BOZKANDAKLILAR DERNEĞİ İÇİN İLK ADIM 1...

  HAYIRLI OLSUN


  Yurtdışında yaşayan Bozkandak’lılar için Dernek/Vakıf çalışmaları dair ilk adım 4 şubat 2007, pazar günü atıldı. Bu oluşuma sıcak bakanlar, Rotterdam Meram restoran da bir araya gelip fikir alış verişinde bulundular ve Yurtdışında yaşayan köylülerimizin tanışmasında ve kaynaşmasında büyük rol oynayacak olan Dernekleşme faliyetini bir an evvel gerçekleşmesinde hemfikir olduklarını belirttiler...

  Toplantıda, bir veritabanı oluşturulup yurtdışında yaşayan(ilk etapta Hollanda) insanlarımızın isim adres telefonlarının kaydı yapılması benimsenmiştir. Bu bilgileri ileride insanlarımıza ulaşmak ve toplantı davetiyeleri gönderme amacı için kullanılacaktır. Bu bilgileri derlemek için bir kaç kişi görevlendirilmiştir.

  Bunun yanında insanlarımız nasıl bir araya getirilebilir ve tanışma ve kaynaşma sağlanabilir tartışıldı ve insanlarımızın imkanlar dahilinde, yılda iki kez sosyal ve Kültürel bazında “Bozkandak’lılar” veya “Köy” günü organize edip biraya gelip kaynaşma ve dayanışma sağlanması uygun bulundu. Bu biraraya gelmelerde değişik aktiviteler ve organizeler dahilinde olacaktır.

  Toplantı sonunda varılan karar, bir ay sonra yani 4 mart 2007 pazar günü daha çoğul katılımlı bir toplantı organize etmek gerekirse Dernek/Vakıf’a şekil verip resmi işlemlerin halledilmesine başlanması kararı almaktır.

  Bu toplantıya katılmak isteyen köylülerimizin [İSİM EKLE] kullanarak isimlerini yazdırabilirler. Katılmak isteyenlerin en geç 19 şubat 2007, pazartesi gününe kadar isimlerini yazdırmaları rica olunur…

  Toplantıya iştirak edenler: Halil Çelik, Mustafa Uysal, Adem Boray, İlhami Gülmüş, Bünyamin Gülmüş, Ahmet Gürbüz, Muhsin Uyar, Hayri Şen, Nurettin Çelik, Mustafa Gülmüş, Ahmet Gülmüş. Ömer Özler, Hüseyin Gürbüz ve Sedat ….. bazı aksiliklerden dolayı toplantıya katılamadılar.

  Mustafa Uysal toplantı sırasında notlar almıştır. Bu notların dökümünü TIKLA... burdan okuyabileceksiniz.

  Editör  05-02-2007 
  VEFAT

  Köylülerimizden Mustafa GÖKMEN(Güdük) 28-01-2007 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Allah' dan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

  Cenaze aynı gün saat 13:00 de defnedilmiştir 

  Ekrem Özler  28-01-2007 
  KÖY DERNEĞİNDEN DUYURU...
  Saygıdeğer Hemşerilerim…

  Derneğimiz 2005 yılında kuruldu. İlk faaliyetimiz olan ilköğretim okulumuzu başarıyla bitirdik(Gerçi halen borcu bulunmaktadır). Derneğimizin faaliyetleri sadece okulla kalmamaktadır.

  Camii çevresi yeşillendirilecek, parke döşenecek, yamaç kısımlar merdivenleştirilecek, gençler için çim futbol sahası, okumak isteyip de maddi gücü yetmeyenleri okutmak, evlenmek isteyip de sıkıntıda olan gençlerimize yardımda bulunmak, hastaları tedavi ettirmek ve diğer ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamaktır.

  Bunları yapabilmek için tabi ki maddiyat lazım. Köy derneğimize nerde olurlarsa olsun tüm köylülerimizin hepsi üyedir. Yönetim olarak belirlediğimiz yıllık aidat Türkiye için 50,-- YTL olup Avrupa için 50,-- € ‘dur. Bu aidatlar parça parçada olsa hepimiz vermek zorundayız. Biz birlik olursak kendi kendimize yeteriz. Hiç kimseye muhtaç kalmayız.

  Ayrıca Fitre zekât ve diğer yardımlarımızı derneğimize yapalım. Şahsen bana veya Vakıflar Bankası Karaman Şubesi 2022566 numaralı hesaba yatıralım. Derneğimizin faaliyetlerinin devam edebilmesi için herkes kendi üzerine düşeni yapmalıdır.

  Ayrıca birbirimizi teşvik etmeliyiz. Ayrıca derneğimizin Avrupa da temsilcisi vardır. Hollanda/Rotterdam’da ikamet eden Adem BORAY’dır. Diğer ülke ve şehirlerde temsilci belirlenecektir.

  Bu ülkelerde cenaze fonları dahil tüm dernek faaliyetleri yürütülecektir. Desteklerinizi bekliyoruz. Şimdiden hepinizden Allah razı olsun. ALLAH yardımlarınızı kabul etsin.

  Sevgi ve Saygılarımla…

  EKREM ÖZLER
  Bşk. Yrd. ve Sayman

    Ekrem Özler  23-01-2007

  MÜSLÜMANSAK NEDEN COCA-COLA İÇİYORUZ!!!

  Coca-Colanın bütün dünyaya oynadığı oyun bütün dünyayı sarstı. Hindistan sağlık bakanlığı Coca-Cola nın içinde kimyasal maddeler tespit etmiştir. Hindistan Coca-Cola ya 4 hafta içinde colanın formülünü vermesini istemiştir. Aksi takdirde Coca-Cola üretimi durdurulacakmış. Peki biz nasıl müslümanz bir düşünün!!! Müslüman olmak sadece namaz kılmak yada müslümanım demek değildir. Eğer müslümansak dayanışma içinde olmalıyız. Ayrıca Coca-Cola nın aldıgı paranın yarısı İsraile gittiğide tespit edilmiştir.

  LÜTFEN BİRAZ DUYARLI OLALIM!!!
  Halil İbrahim Uysal / Kaynak: www.gidaraporu.com  19-01-2007 
  GEÇMİŞ OLSUN...


  Hollanda Rotterdam'da ikamet etmekte olan Hüseyin GÜLMÜŞ(Garip Hüseyin) ciğerlerinden geçirdiği rahatsızlıklardan dolayı Rotterdam Zuiderziekenhuis hastanesinde yatmakta olduğu bildirilmiştir.

  Köylümüz Hüseyin GÜLMÜŞ'ün durumunun iyi olup ve tedavisine halen hastanede devam edilmektedir.

  Site yönetimi olarak köylümüze, yakınlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve bir an önce eski sağlığına kavuşmasını Cenabı Hak'tan niyaz ederiz.

  Editör  14-01-2007 
  Başa Dön